Nezákonná činnosť policajtov

Prinášame vám oficiálne vyjadrenie polície k prípadu košických policajtov, o ktorom informujeme nižšie pod názvom Policajti týrali deti. Vyjadrenie nám poskytla hovorkyňa KR PZ SR v Košiciach Jana Demjanovičová, uvádzame ho v plnom znení. 
   
V súvislosti s medializovaným prípadom košických policajtov a maloletých rómskych detí je od včerajšieho dňa vykonávané dôsledné šetrenie tohto skutku. V rámci neho bolo zistené, že:
1. Lúpež a zadržanie podozrivých osôb
Dňa 21.03.2009 o 11,05 hod. bola prostredníctvom operačného strediska na Moldavskú ulicu v Košiciach vyslaná hliadka Pohotovostnej motorizovanej jednotky Odboru poriadkovej polície KR PZ v Košiciach (ďalej len PMJ) z dôvodu, že tam bola lúpežne prepadnutá 65-ročná Alžbeta z okr. Košice- okolie.
Dôchodkyni sa šiesti Rómovia po vzájomnej dohode pokúsili strhnúť z pleca kabelku, avšak žena sa bránila a pri zápase s útočníkmi spadla na zem. Následne sa kabelky zmocnili a utekali do trávnatého porastu smerom k OC Hornbach. Udalosť spozoroval 40-ročný Košičan, ktorý sa ich snažil zadržať, čo sa mu však nepodarilo.
Po príchode na miesto policajti našli poškodenú a zranenú ženu ležať na chodníku a zároveň zbadali muža, prenasledujúceho útočníkov. Následne zadržali jedného z útočníkov, 15-ročného Tibora Ž., ktorý im ukázal miesto, kde sa zbavili kabelky, resp. uviedol mená svojich spolupáchateľov. Týchto policajti za pomoci služobného psa zadržali na sídlisku Lunik IX v Košiciach. Teda od nahlásenia udalosti po zadržanie podozrivých osôb uplynulo 35 minút.
2. Predvedenie podozrivých osôb a nezákonná činnosť policajtov
Následne o 11, 40 hod. policajti PMJ, OO PZ Košice- KVP a Oddelenia služobnej kynológie OPP OR PZ v Košiciach obmedzili na osobnej slobode šiestich páchateľov vo veku od 10 do 16 rokov pre podozrenie zo zločinu lúpeže, spáchaného formou spolupáchateľstva a predviedli ich na OO PZ Košice- Juh.
Tu ich strážili až do 14,00 hod., kedy si ich prevzal okresný policajný vyšetrovateľ. Tento troch z nich obvinil zo zločinu lúpeže formou spolupáchateľstva a troch maloletých nemohol pre neprípustnosť trestného stíhanie z dôvodu veku.
Až potiaľ je možné činnosť policajtov vyhodnotiť veľmi dobre. Ale počas zadržania na OO PZ prišlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa tým, že ponižovali ľudskú dôstojnosť zadržaných.
3. Šetrenie prípadu a personálne a disciplinárne opatrenia
Ihneď po zverejnení prípadu sa začalo vo veci konať. Ešte v noci bolo predvedených celkom 14 policajtov a odovzdaných Úradu inšpekčnej služby MV SR. Vyšetrovateľ ÚIS MV SR následne štyroch z nich zadržal pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Po vykonaní výsluchov a konzultácii s vojenským prokurátorom boli všetci štyria zo zadržania prepustení.
V súvislosti s tým boli dnes piati policajti PMJ a štyria policajti OR PZ v Košiciach dočasne pozbavení výkonu štátnej služby. Z týchto sa u siedmich policajtov (5 z PMJ a 2 z OR PZ KE) začalo konanie vo veci ich prepustenia zo služobného pomeru príslušníka PZ.
Zároveň budú voči ich nadriadeným funkcionárom na úrovni OR PZ v Košiciach a KR PZ v Košiciach prijaté personálne a disciplinárne opatrenia.
Súvisiace články: Packa čistil v Košiciach, Kaliňák nechce odstúpiť
 
 
 
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli