Nebadane zvýšili dane

Zaokrúhlenie nahor a zníženie alebo rovno zrušenie úľav – to sú najjemnejšie spôsoby. 
V januári si obyvatelia niektorých miest musia priplatiť za nehnuteľnosti, psa či odpad. Na Sme.sk uvádzajú aj Rožňavu. Na Slovensku je vyše 2900 obcí a každá z nich rozhoduje o výške daní z nehnuteľností, za psa či o poplatku za komunálny odpad.
Spôsoby, ako získať viac peňazí, sú však všade rovnaké. Zaokrúhlenie nahor či zrušenie úľav, ktoré urobili niektoré mestá, znamená, že od 1. januára sa miestne dane zvýšia.
Zastupiteľstvo v Rožňave zvýšilo dane priamo, o 10 percent, ale aj nepriamo. Rozhodlo totiž aj o tom, že ľudia v hmotnej núdzi a tí, čo majú nad 70 rokov, prestanú mať o polovicu nižšiu daň z nehnuteľností. Za rodinný dom, byt a garáž zaplatia celú sumu aj ťažko zdravotne postihnutí.
Poslanci schválili, čo im navrhlo vedenie mesta. Návrhu na zrušenie úľav však nevenovali pozornosť. Prednosta úradu Ján Štefan sa zasa odvoláva na to, že mesto „môže a nemusí“ znížiť daň z nehnuteľností. Hovorí to zákon o miestnych daniach.
Keď sa to dozvedeli dôchodcovia, spísali petíciu o zmenu a v polovici decembra ju predložili samospráve. Tá na to zareagovala, že na zmenu všeobecne záväzného nariadenia je už neskoro.
Čítajte viac
Ilustračné foto: Archív Inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery