Námestím znelo Hare Krišna

DSCF5618V utorok a v stredu znelo rožňavským Námestím baníkov „Hare Krišna“. Skupinka mladých usmiatych mužov, odetých prevažne v oranžových odevoch, si to zamierila aj pred neďaleký hypermarket, kde mali zaparkované svoje autá.
Skupinku oddaných, ako sa sami definujú na svojich stránkach, sme zastihli v utorok v centre mesta. Ako prví tak vyskúšali aj novoinštalované pódium v severnej časti historického námestia.
Ich tanec v kruhu zaznamenala aj naša web kamera, prostredníctvom ktorej môžete on-line sledovať rožňavské námestie. Mladí muži spievali dokola „Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna, Krišna, Hare, Hare! Hare Ráma, Hare Ráma, Ráma, Ráma, Hare, Hare…“. Spievajte a buďte šťastní, stojí na ich webovej stránke.
Na Slovensku sú desiatky priaznivcov tohto hnutia, ich počet v Európe sa odhaduje na vyše milióna a vo svete má komunita viac ako polmiliardy členov. Ich „bibliou“ je kniha Bhagavad-Gítá, nabitá filozofiou, rozoberajúcou základné otázky ľudského bytia.
Filozofia tohto náboženského hnutia má štyri hlavné zásady – nejesť žiadne mäso, s ničím nehazardovať – so životom, majetkom, či prírodou, nepožívať žiadne toxické látky, čím sa myslia drogy, alkohol, cigarety, káva, čierny a zelený čaj, a zákaz sexuálneho styku mimo manželstva – majú ho len za účelom splodenia detí. Tí z nich, ktorí uzavreli manželstvo, vymenia oranžové odevy za biele.
Podľa ich filozofie má svet dosť potravín pre všetkých, preto by ľudia nemali zabíjať iné živočíšne druhy, dokážu sa uživiť z rastlín a produktov zvierat. Tvrdia, že oddaní nemajú dôvod brať drogy, pretože sú šťastní s Krišnom. Zásadne sú aj proti interupciám, ktoré považujú za vraždu. Väčším pôžitkom ako sexuálna slasť je pre nich spievanie modlitieb.
DSCF5644„To, čo robíme, to je vlastne sprievod, spievanie svätého mena Boha, pochádza to zo starej Indie,“ vysvetlil nám mladý muž, pôvodom z Martina. „Spievame mantru, ktorá očisťuje naše srdce, môžme pochopiť, že sme veční.“ 
„Do Rožňavy sme prišli, pretože v neďalekej Hankovej máme priateľov. Dve rodiny, ktoré tu žijú a každý rok, keď ideme na festival do Prešova, sa tu zastavíme,“ pokračoval.
Bez názvu„Krišna je najvyššia božská osobnosť a on má narodeniny (28. 8.). Pred 5-tisíc rokmi bol na planéte, oslavujeme to každý rok dva dni na našej farme v Prešove,“ vysvetlil dôvod festivalu.
Sám pochodil už päť kontinentov, na Slovensku je práve tri týždne, najviac času strávil v Ázii a v New Yorku, ktorý si veľmi pochvaľoval. V Rožňave sa podľa jeho slov stretli s prívetivým prijatím, ľudia na nich mávali aj z butikov.
Žijú z darov ľudí a sponzorov, na Slovensku prevádzkujú tri vegetariánske reštaurácie pod názvom Góvinda –  v Bratislave, v Prešove a v Košiciach.
Foto: infoRoznava.sk / Belo Hefler & Jozef Kmeť

Hare Krišna vo filme Hair režiséra českého pôvodu Miloša Formana

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery