Najkrajšie miesta na Zemi

Kulisev Filip[1]Veľkolepé prírodné scenérie najlepšieho európskeho fotografa Filipa Kuliseva si budete môcť pozrieť v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. Informuje o tom Tatiana Bachňáková v tlačovej správe knižnice.
Vernisáž výstavy s názvom Amazing USA, organizovanej v spolupráci s veľvyslanectvom Spojených štátov Amerických na Slovensku, je naplánovaná na pondelok 4. marca o 16: 30 hodine.
Filip Kulisev, fotograf a cestovateľ, patrí medzi významné osobnosti slovenských fotografov. V januári 2013 sa v médiách objavila správa, že sa stal držiteľom ocenenia FEP European Landscape Golden Camera 2012. V súťaži o najlepšieho Európskeho profesionálneho fotografa 2012 zvíťazil v kategórii príroda. Dostal sa tak do výberu elity svetových fotografov za rok 2012. Tá je súčasťou publikácie International Masters of Photography, ktorú vydalo americké vydavateľstvo World Wide Art Books, špecializujúce sa na vydávanie kníh o svetových umelcoch.
Najlepšie diela z tvorby fotografov z prestížnej publikácie sa objavili aj na výstave, ktorú otvorili 10. februára tohto roku v Múzeu umenia v Las Vegas. Kniha na viac ako 300 stranách predstavuje 151 fotografov. Filip Kulisev je vo výbere jediným Slovákom.
„Filip Kulisev je v súčasnosti jeden z najlepších fotografov prírody na svete. Každá jeho snímka je sama o sebe fotografickou lekciou,“ povedala kurátorka Despina Tunbergová pri otvorení výstavy. „To, že si ma vydavatelia tejto publikácie všimli, považujem za svoj veľký úspech. Je to zároveň aj príklad a povzbudenie pre ďalších slovenských fotografov, ktorí budú mať šancu uspieť v ďalších rokoch,“ zdôraznil Filip Kulisev.
Filip Kulisev vyštudoval cestovný ruch. Väčšinu svojho života cestuje po svete. Vyhľadáva také lokality, ktorých je menej a ktoré sú geologicky či prírodne nevšedné. Je držiteľom certifikátu a najvyššieho titulu Qualified European Professional Photographer ako druhý na svete v kategórii príroda. V januári 2012 sa stal prvým profesionálnym fotografom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý získal v Londýne v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellow od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (FBIPP). Je len tretím a najmladším držiteľom tohto ocenenia na svete.
Milovníci exotických krajín poznajú jeho práce z výstav, DVD nosičov a monografií. V zozname diel má zastúpené všetky kontinenty a širokú škálu prírodných krás. Od ľadovcov, cez horské jazerá, vodopády, púšte, oceány, kaňony až po ťažko prístupné miesta v národných parkoch po celom svete. Absolvoval viac ako 150 individuálnych výstav na Slovensku i v zahraničí. Prostredníctvom svojho projektu Úžasná planéta osobne spoznal monacké knieža Alberta II. Vo svojej tvorbe dosiahol výnimočne vysoký štandard a vynikajúcu technickú a umeleckú úroveň.
„Marec – mesiac knihy máme už od dávnych čias zapísaný v pamäti a možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne, ako kedysi. No napriek tomu má literatúra v živote človeka svoje stále miesto. Aj prostredníctvom tejto jedinečnej výstavy fotografií, ktorým prechodným domovom budú priestory Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, chceme poukázať na literatúru a umenie,“ uviedla Tatiana Bachňáková.
Výstava potrvá do 24. apríla a pozrieť si ju môžete v rámci výpožičných hodín knižnice. Vstup je voľný.
Foto: Amazing-planet.com

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery