Múzeum prezentuje históriu mesta, jeho osobnosti a miestne zvonkárstvo

Mestské múzeum v Jelšave (MMJ) je regionálne múzeum s historickým, etnografickým a numizmatickým zbierkovým fondom. Patrí medzi mladšie inštitúcie svojho druhu a spolu s Osvetovým centrom vyšehradskej kultúry Jelšava vzniklo v roku 2011.
Obidve zariadenia fungujú súbežne a podľa slov riaditeľky MMJ Tatiany Strelkovej vytvárajú podujatia, v rámci ktorých sa snažia spájať históriu s kultúrnou činnosťou.
„Jelšava bola popri Rimavskej Sobote a Rožňave jedným z centier remeselníckej výroby na Gemeri, vytvárame preto expozíciu remesiel a predstavujeme tiež dôležité udalosti z histórie mesta a jeho osobnosti. Za najzaujímavejšiu však možno považovať expozíciu jelšavského zvonkárstva,“ priblížila riaditeľka a dodala, že budujú tiež banícku expozíciu. „Súčasne chystáme výstavu keramiky zo Šivetíc a okolitých dedín,“ povedala.
Časť výstavného priestoru v MMJ vyčlenili pre galerijné účely a múzeum sprostredkúva tiež históriu Jelšavského panstva so sídlom na Starom jelšavskom hrade. Návštevníci si v múzeu môžu prezrieť aj jeho maketu.
V MMJ sa zamerali tiež na prípravu viacerých podujatí pre širokú verejnosť. „Organizujeme Deň otvorených dverí pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. V rámci letnej prázdninovej činnosti pripravujeme podujatia pod názvom Stretnutie s históriou. Našimi ďalšími tradičnými akciami sú napríklad Advent v múzeu či Turistická vychádzka na Starý jelšavský hrad,“ vymenovala Strelková.
Doplnila, že múzeum spoluorganizuje aj vedecké konferencie a na základe požiadavky škôl zabezpečuje regionálne vyučovanie. „V tomto roku sme navyše začali organizovať výtvarnú súťaž Ulicami starobylej Jelšavy,“ uviedla.

Záujem návštevníkov o múzeum považuje za primeraný. „Na naše podujatia prichádzajú ľudia zo širokého okolia. Našli si nás už aj návštevníci zo zahraničia, a tiež turisti, ktorí hľadajú ešte neobjavené kúty Slovenska,“ načrtla riaditeľka.
Návštevnosť múzea v Jelšave zvyšujú aj múzejnou pedagogikou a organizovaním podujatí pre rôzne skupiny obyvateľstva. Podľa vyjadrenia primátora mesta Milana Kolesára múzeum počas svojej štvorročnej existencie určite naplnilo ich očakávania v oblasti miestnej a regionálnej histórie.
„Snažíme sa zachytiť najmä zručnosť našich predkov, ktorú pretavili do svojich remeselníckych výrobkov, známych po celom vtedajšom Uhorsku, ale aj na Balkáne, či dokonca v Afrike. Múzeum by malo do budúcna tvoriť akési srdce historiografie stredného Gemera a byť základom pre uskutočnenie zámeru vytvoriť v meste ucelený produkt cestovného ruchu a turizmu,“ ozrejmil.
Ako ďalej spomenul, pri napĺňaní tejto koncepcie by chceli využiť ďalšie miestne pamiatky.
„Je to hlavne Coburgovský kaštieľ, Starý jelšavský hrad, sakrálne pamiatky a ďalšie pamiatkovo chránené budovy v pamiatkovej zóne mesta. Najviac ma teší, že sa podarilo prebudiť záujem verejnosti o záchranu pamiatok a dostávame rôzne námety na ich využitie, a taktiež nás významne podporilo aj vedenie Slovenských magnezitových závodov,“ povedal na záver primátor.
Zdroj: TASR Foto: Archív MMJ

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery