Miesto dopadu meteoritu lokalizovali

Miesto dopadu meteoritu, ktorý minulú nedeľu pred polnocou osvietil oblohu nad Slovenskom, sa zrejme podarilo lokalizovať.
Malo by sa nachádzať juhovýchodne neďaleko od Košíc, aspoň tak to vyplýva z dát od seizmologických staníc, ktorým sa podarilo urobiť trianguláciu, vyznačenú na mape.  
Ako informovali napr. Hospodárske noviny, nezvyčajná udalosť vystrašila ľudí od Sniny, Prešova cez Košice až po Banskú Bystricu či Žilinu. Viditeľná však bola i v Budapešti, v Prahe či v Plzni. Podľa odborníkov išlo o jasný meteorit zvaný bolid, ktorý vybuchol pri prieniku do atmosféry.
Potvrdili to viaceré nezávislé pracoviská vrátane Českého astronomického ústavu v Ondřejove pri Prahe, kde pracujú svetové kapacity vo výskume medziplanetárnej hmoty.
„Predpokladáme, že k explózii mohlo dôjsť vo výške okolo tridsiatich kilometrov nad územím Slovenska, niekde na juhu v oblasti Gemera,“ hovorí Drahomír Chochol z Astronomického ústavu SAV.
Podľa neho mohlo ísť o objekt veľký asi ako futbalová lopta, maximálne s priemerom pol metra. Vie sa, že bolid a jeho dráhu zachytila celooblohová kamera na astronomickom pracovisku Ružová v severných Čechách. Bohužiaľ, nebolo ideálne počasie a bolid zachytila pravdepodobne len jedna z kamier európskej bolidovej siete a objavil sa jeden amatérsky záznam z Prešova.
„Avšak podľa rádiometrických meraní bude možné vypočítať hmotu a ďalšie veličiny telesa,“ vysvetlil HN Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Aby mohli odborníci zrekonštruovať jeho pohyb a určiť miesta dopadu úlomkov, musel by byť pozorovaný z troch nezávislých miest. A to sa práve zdá sa podarilo.
Podrobnosti priniesol portál Parameter.sk. Čítať viac
Súvisiace články: Na oblohe zahučal asi meteoroid +video

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery