MAZAL TOV! po tretíkrát

V prvý júlový víkend Košice ožijú židovskou kultúrou a umením na festivale MAZAL TOV!  Podujatie aj tento rok prinesie hudobníkov z Izraela a spojí umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky.
Očakávaným hosťom festivalu je šesťčlenná izraelská kapela theAngelcy (5. 7. o 20.00 h). Zrodila sa v roku 2011 v Tel Avive a čoskoro začala dobýjať rádiá a hudobné kluby nielen v Izraeli. Unikátny ansámbel sláčikových a dychových nástrojov, perkusií, gitár a vokálov stavia na folku, blues, reggae, na pesničkárskom majstrovstve Leonarda Cohena, či Boba Dylana. Ich hudba poslucháčovi odovzdáva vlastný príbeh a rýchlo sa dostáva pod kožu, revolta textov oslovuje aj mladú generáciu.
Krajiny Vyšehradskej štvorky spojí nový projekt Židovská hudba Vyšehradu.  Otvárací koncert (4. 7. o 18.00 h) bude patriť lídrovi Budapest Klezmer Band Ferencovi Jávorimu s domácou formáciou Kaschauer Klezmer Band. Jávori je skladateľ, klavirista, spevák, jedna z vedúcich osobností svetového revival hnutia klezmerovej hudby. Košickí klezmeri sa jeho aranžmánmi výrazne inšpirovali, avšak ich priama hudobná spolupráca sa stane reálnou až na tomto koncerte.
Kapela Max Klezmer Band (4. 7. o 20.00 h) z poľského Krakova pôvodne vychádzala z tradičnej židovskej hudby, postupne si vďaka inovatívnym aranžmánom vytvorila osobitý štýl s prvkami jazzu, indickej aj balkánskej hudby. Pre návštevníkov oboch piatkových koncertov bude nepochybne zaujímavé porovananie poľskej, maďarskej a slovenskej klezmerovej scény a tradičného klezmeru s jeho inovovanou podobou.
Nedeľný večer ponúkne autorské čítanie známej blogerky Beáty Beregrad Grünmannovej v spojení s piesňami sefardských židov v podaní českého zoskupenia EldoraRE (6. 7. o 18.00 h)
MAZAL TOV! dá príležitosť aj mladým umelcom. Pripravia výstavu fotografií Židovské obrázky a kvíz, ktorý preverí znalosti zo židovskej kultúry, umenia a tradícií (5. 7.). Festivalovú atmosféru dotvorí ochutnávka židovského jedla, vína a hudby vo vinotéke Náš svet (4. 7.) a augustové potulky Židovské Košice (2. – 3. 8.).
Väčšina podujatí MAZAL TOV! sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku. Vstupenky na koncerty sú v predpredaji v sieti Ticketportal, informácie o festivale nájdete na webovej stránke Mazaltov.sk.
Festival podporili: Visegrad Fund, Visit Košice, Mesto Košice, Obchod s dobrým vínom, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Poľský inštitút Bratislava, K13, Rádio Košice, Kam do mesta. Organizátorom je občianske združenie MoreMusic.
MAZAL TOV! – Program:
3. ročník Festivalu židovskej kultúry, 4. – 6. júl, Košice
– piatok 4. 7. –
Ferenc JávoriHU & Kaschauer Klezmer BandSK
košickí klezmeri pod vedením lídra Budapest Klezmer Band
18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €
Max Klezmer BandPL  
fúzia tradičnej židovskej hudby, jazzu a world music
20.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €
– sobota 5. 7. –
PapaQuiz – MAZAL TOV! špeciál
preverte si vedomosti zo židovskej kultúry, umenia a tradícií
18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 1 €
Vernisáž výstavy Židovské obrázky
židovské Košice očami študentov fotografie
19.30|Kasárne/Kulturpark|vstup voľný
theAngelcyIL
theAngelcy odovzdáva vlastný príbeh a nenápadne sa dostáva pod kožu. Unikátny ansámbel sláčikových a dychových nástrojov, perkusií, gitár a vokálov stavia na tradičnom folku, blues, reggae, na pesničkovom majstrovstve L. Cohena a B. Dylana.
20.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €
– nedeľa 6. 7. –
Beáta Beregrad GrünmannováSK & EldoraRECZ
Autorské čitanie známej blogerky spojený s koncertom sefardských  piesní
18.00|Kasárne/Kulturpark|vstupné: 7/4 €
– sprievodné podujatia –
4. 7. Jidiš večer v Našom svete – vinotéke pre dospelých
ochutnávka židovského jedla, vína a hudby a stretnutie s hudobníkmi
17.00|Vinotéka Náš svet, Dominikánske nám. 3
4 – 6. 7. Artforum na festivale MAZAL TOV!
2. – 3. 8. Potulky Židovské Košice
14. 8. Ofir Shwartz TrioIL na festivale Leto v parku
VSTUPENKY
Predpredaj vstupniek na koncerty: Ticketportal, MiC Košice, Návštevnícke centrum Košice, Kasárne/Kulturpark. Predaj vstupeniek hodinu pred podujatím na mieste jeho konania.
MAZAL TOV! nepredáva vstupenky na sprievodné podujatia. Viac info na www.mazaltov.sk a u organizátorov týchto podujatí.
Ilustračné foto: Archív Mazaltov.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery