Kus Indie v Rožňave

Nedávno sme v televízii mali možnosť vidieť reportáž z indických miest o stále sa rozrastajúcom probléme s túlavými psami, ktoré sa voľne pohybujú medzi chodcami, žijú z odpadkov a neustále niekoho pohryzú, ba nie sú zriedkavé ani smrteľné prípady ľudí po útoku týchto hladných zdivených tvorov Problém už dosiahol také rozmery, že sa ním bude zaoberať indická vláda.
V našej Rožňave máme v poslednom období rovnaký, neustále sa rozrastajúci problém. Kým pred takými dvomi – tromi rokmi okupovala priestor medzi Tescom a ul. Komenského len jedna svorka pomenších rôznorodých psíkov neurčitej rasy o počte 5 kusov, dnes je to svorka 7 psov, ktorá často sprevádza chodcov s nákupmi (väčšinou dôchodcov) smerom od Tesca hore po Komenského ul. až k Čučmianskej a vyššie.
Okrem toho každodenným javom sú dva veľké psy (biely a béžový) vysedávajúce na chodníku vedľa Tesca alebo tmoliace sa medzi autami na parkovisku. Títo dvaja sa často preháňajú v oblasti trhoviska s ďalšou dvojicou veľmi nebezpečne vyzerajúcich veľkých čiernych psov, ktoré často vídať aj na námestí. Ďalšia dvojica čierno-šedých chlpáčov s obľubou pobehuje tiež medzi autami na parkovisku pri Tescu a dva čierne psy vídať vylihovať aj na chodníku na Šafárikovej ulici pred evanjelickou farou, v blízkosti mäsopredajne.
Niektoré z týchto psov vídať často aj pri nemocnici, kde sa túlava ďalší hnedý fľakatý väčší pes. To je dosiaľ 16 psov, ktoré som v priebehu druhej polovice minulého roka a v tomto roku zaregistrovala v uliciach mesta, ale určite ich je viac. Mestu Rožňava nechýbajú poplatky za tieto psy, ktoré zjavne nikto neplatí ? Lebo psy nepatria nikomu, túlajú sa, ohrozujú chodcov a deti, lebo ich obľúbené teritórium je v priestore medzi štyrmi školami.
Nechce sa mi veriť, že zamestnanci Mestskej polície, keďže chodia po meste, nevidia tento problém, o ktorom som už písala aj na internetovú stránku Mesta. Často vídavam v blízkosti týchto psov mestských policajtov. Prečo nemajú kompetencie riešiť tento problém? Budeme čakať, kým vyústi do tragédie? Z tlače som sa dozvedela, že napríklad v Spišskej Novej Vsi, ale aj v malej Moldave nad Bodvou má mestská polícia vytvorené podmienky na odchyt a utratenie túlavých psov, ktoré nemajú majiteľa. Prečo také čosi Rožňava nemá? Prečo sa musíme v poslednom čase báť chodiť po meste a zďaleka obchádzať psy?
Niekedy ich nemôžeme obísť, lebo sa nečakane vyrútia, ako sa to stalo aj mne pri východe z trhoviska, keď mi skrížili cestu štyri veľké psiská cvalom sa rútiace spoza stánkov na Košickú ul. Alebo keď v zime na klzkom chodníku na ul. Komenského jeden pes z päťčlennej svorky rútiacej sa spoza garáží vrazil do mňa tak silne, že som spadla na zem. Mala som šťastie, že to bolo ráno pred ôsmou, kedy bežia deti do školy – obkolesili ma a pomohli mi vstať. Alebo dnes ráno na Betliarskej cválali dvaja dobrí známi spred Tesca od nemocnice dole na námestie – len, len, že som sa im stačila vyhnúť.
Týmto príspevkom chcem vyzvať Rožňavčanov, aby pripojili svoj názor na tento problém a pomohli ho riešiť. Nechcem bývať v Indii, ale v civilizovanom a bezpečnom stredoeurópskom meste. Zatiaľ má Rožňava k nemu veľmi ďaleko.
Edita Kušnierová
Ilustračné foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články: Útulok musia ešte dokončiť
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky - Jún