Útulok musia ešte dokončiť

ROŽŇAVA – Poslanci Mestského zastupiteľstva v Rožňave mali v programe svojho rokovania 24. mája aj uzavretie zmluvy o spolupráci medzi občianskym združením Život je pes a mestom Rožňava.
Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti „štát a obce zriaďujú, prevádzkujú a podieľajú sa na prevádzke útulkov a karantén pre zvieratá.“ Mesto sa bude v zmysle uvedeného zákona podieľať finančne aj personálne na prevádzke „Útulku pre psy a opustené zvieratá v Rožňave.“
Návrh zmluvy počíta s financovaním karanténnej časti útulku z rozpočtu mesta, pričom poverení zamestnanci mesta budú oprávnení kontrolovať prevádzkovanie útulku.
Kovács: Tak to nevyzerá ani v Bukurešti
Ako sa uvádza v dôvodovej správe k predmetnému bodu, Komisia ochrany verejného poriadku odporučila zmluvu uzavrieť až vtedy, keď bude „legálne otvorená prevádzka útulku.“ Dôvodom malo byť najmä to, že nebol vypracovaný prevádzkový poriadok. „Ani nevieme, čo bude v tom prevádzkovom poriadku, takže my si stojíme za týmto našim názorom,“ povedal vtedy poslanec Peter Džačár (Nez.), predseda komisie. Predseda finančnej komisie zastupiteľstva Ondrej Bolaček (Nez.) žiadal doplniť a spresniť niektoré články zmluvy.
„Je to šľachetné a myslím si aj potrebné, ale čo budeme robiť o rok, keď občianske združenie vyhlási bankrot a povie, že nemá na to, aby plnilo túto časť zmluvy? Celá prevádzka útulku zostane na pleciach mesta?“ vyslovil svoje obavy poslanec Ján Lach (Most-Híd). Na povinnosť samosprávy v tejto veci upozornil poslanec Ivan Kuhn (OKS). „Pred niekoľkými mesiacmi vstúpila do platnosti novela zákona, podľa ktorej mestá a obce majú zodpovednosť za odchyt túlavých zvierat. Budeme to musieť riešiť tak či tak, takže môžeme byť v tejto chvíli radi, že oni budú prevádzkovať tú časť útulku a mesto bude mať zodpovednosť za karanténnu stanicu.“
„Treba podporovať občiansku aktivitu, iniciatívu ľudí, ktorí sa sami rozhodli urobiť niečo pre mesto. To, ako to vyzerá v Rožňave so psami, tak to nevyzerá ani v Bukurešti. Mali by sme pomôcť k tomu, aby v našom meste bolo o problém menej,“ podporil ho poslanec Radoslav Kovács (Nez.).
Poslanec Bolaček požiadal v závere diskusie o vyhodnotenie doterajšieho vstupu mesta i združenia ku dňu podpísania zmluvy. Navrhol túto úlohu dopracovať do návrhu na uznesenie. Zastupujúci primátor Pavol Burdiga (Most-Híd) doplnil do ukladacej časti úlohu vypracovať prevádzkový poriadok karanténnej stanice a útulku.
Prítomní 14ti poslanci uzavretie zmluvy s pripomienkami finančnej komisie a povinnosťou vypracovať prevádzkový poriadok schválili 12timi hlasmi (Zoltán Beke, Matúš Bischof, Ondrej Bolaček,Pavol Burdiga, František Focko, Dionýz Kemény, Radoslav Kovács, Ivan Kuhn, Peter Marko, Janka Mičudová, Roman Ocelník, Dušan Pollák). Proti bol jeden poslanec (Ján Lach) a jeden poslanec sa zdržal (Peter Džačár). Nehlasoval poslanec Ľudovít Kossuth.
Útulok – nekonečný príbeh?
Ako to vyzerá v útulku, sme sa boli pozrieť s fotoaparátom v minulých dňoch. Privítala nás dvojica mladých ľudí, ktorá sa spolu s ďalšou dvojicou strieda pri starostlivosti o psov. Tých mali v kotercoch a ďalších priestoroch dokončovaného útulku v čase našej návštevy celkom 17. „Mesačne mňa to samého stojí asi 60 eur, ak zrátam cestu sem, nákup krmiva apod., pričom tu strávime ráno aj podvečer dve-tri hodiny,“ povedal nám Štefan Ďurán. „Najviac nám pomôžu peniaze, pretože vieme presne, ktoré potraviny treba psíkom nakúpiť a potrebujeme ich tiež na ďalší materiál.“
Ako nám potvrdila predsedníčka občianskeho združenia Život je pes Zuzana Klincková, učiteľka na dôchodku, zmluvu s mestom by mali podpísať už túto stredu. „Niektoré veci si ešte musíme spresniť, ako je napr. dĺžka karantény.“  Vysvetliť si chcú aj personálne obsadenie zariadenia, aby tam pracovali ľudia so vzťahom k zvieratám.
„My vlastne znášame povinnosti mesta od novembra minulého roku, keď vyšiel zákon o povinnosti odchytu túlavých zvierat. Robíme to z vlastných zdrojov, venujeme tomu svoj čas a peniaze, a úprimne povedané aj nervov,“ pokračovala. Ako ďalej spresnila, zachránili už desiatky zvierat.
Ohľadne takmer každodennej hordy psov v okolí hypermarketu v centre mesta uviedla: „Nemôžeme si dovoliť takýto plošný odchyt, pretože ešte nemáme dokončenú ani karanténnu stanicu.“ Tú má zabazpečiť mesto, no uvažovaný priestor v rámci útulku podľa nej zatiaľ nevyhovuje, keďže tam nie sú žiadne boxy, len jedna veľká miestnosť. „To sa tak nedá predsa, aby zvieratká, ktoré sa odchytia, sa dali do jednej miestnosti.“  Obáva sa, že by sa mohli navzájom nakaziť chorobami, alebo pobiť.
Po doriešení všetkých záležitostí, keď už bude môcť byť útulok v riadnej prevádzke, mesto vyhlási odchyt túlavých psov. „Kopa psíkov však má majiteľa, lenže sa naučili chodiť s deťmi aj s dospelými, ktorí tam obstávajú, lebo ľudia ich tam nakŕmia,“ dodala na margo svorky pred rožňavským hypermarketom.
Podľa nej by mal ísť odchyt psov ruka v ruke s hromadnou sterilizáciou, ako to robili v minulom roku v Košiciach.„Psík sa vráti do rodiny s tým, že už nebude schopný reprodukcie,“ vysvetlila ďalej šéfka rožňavského združenia Život je pes. Skúsenosti so starostlivosťou o túlavých psov získala aj tým, že sa bola opakovane pozrieť, nabalená krmivom, v útulku v Lučenci, alebo v Košiciach. „Aj tam sa to dosť dlho ťahá, kým sa vybuduje útulok, to sa nedá za rok, za dva.“
Najviac by potrebovali okrem finančnej, či materiálnej pomoci, brigádnikov na dokončenie útulku. Študenti gymnázia im nedávno pomohli s vymaľovaním oplotenia. Problémom je aj strecha, z ktorej zateká do kotercov, striešku potrebujú aj nad vstupom do budovy, aby dažďová voda nezetekala do kotercov.
Aktuálne sa o útulok stará spolu s ňou ešte ďalšia „kolegyňa“. „Sú tam aj dvaja chlapci, ktorí robia na štyri hodiny a chodia tam aj zamestnané ženy vo svojom voľne, ďalší prídu podľa svojich možností na brigádu,“ uviedla Klincková. Pravidelne sa však útulku venujú len štyria ľudia a všetkých to stojí nielen čas, ale aj peniaze. „Je to ťažké a namáhavé, nečakala som, že to bude až také.“
Sama mala v minulosti už troch psíkov, dnes má mačičku. „Psík by teraz nevyžil pri mne, lebo nie som veľa doma,“ dodala na záver s úsmevom.
Dokument: Návrh Zmluvy o spolupráci medzi Občianskym združením „Život je pes“ a mestom Rožňava
Kontakt: Občianske združenie Život je PES, Páterova 14, 048 01 Rožňava, IČO: 42239753, Bankové spojenie: 12446405/5200 (OTP Banka)
Ostatné kontakty: Zuzka Klincková, predseda OZ: 0918 415 944, Katka Kohutiarová: 0904 424 594, Kajka Bodnárová: 0907 291 956
Na stránke združenia sú aj vety o vzťahu človeka a psa:
Ak nie je radosť zo spoločnej hry psa a človeka obojstranná, čosi tam škrípe. Poznáte to? Keď nemáte v rodine psa, nikdy nepochopíte, ako sa ochudobňujete o veľa krásnych vecí, ktorými vás denne zahŕňa. Nemyslite si, že ide o dary malé a nepodstatné! Domáci miláčikovia vám dajú radosť a odbúrajú stres. Liečia aj bolesti hlavy, úzkosť, napätie, vysoký tlak…
Pozrite sa vášmu psovi do očí a povedzte, či by vás vedel podviesť, oklamať alebo nenávidieť?
„ Psíčkar “ je trvalo postihnutý láskou ku psom až do takej miery, že im prispôsobí celý svoj život. Kvôli psovi skoro ráno vstáva, obetuje mu dovolenku, dopraje mu často i viac ako sám sebe. Milovníci psov ľahšie nadväzujú kontakty s okolím. Konverzácia nie je totiž nútená a ani povinná. Keď máte pri sebe psa, nemusíte sa pozorne pozerať diskutujúcemu do očí a hľadať témy na rozhovor. Slovíčko „pes“ je samostatnou kapitolou. Je zdrojom nevyčerpateľných a milých historiek, ktoré zbližujú. V ústavoch pre chorých a opustených ľudí psy často znamenajú ich návrat do života.
Súvisiace články:
Kus Indie v Rožňave
Otvoria útulok pre opustené zvieratá
Útulok pre psov, radosť pre mladých
Príbeh skoro psí
Foto: infoRoznava.sk/Belo Hefler


 
 
 
 
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery