Krušná búrková noc na Gemeri

DSCF6325Krušnú búrkovú noc majú za sebou obyvatelia viacerých obcí v okrese Rožňava. Ako dnes informoval dôstojník operačného strediska rožňavských hasičov, zasahovali nepretržite od pondelkového večera od deviatej až do dnešného rána do šiestej. Silná prietrž mračien spôsobila lokálne záplavy v obciach Čoltovo, Gemerská Panica, Meliata. V postihnutých obciach zasahovali nielen profesionálni hasiči, ale aj dobrovoľníci. V Gemerskej Panici zasahovali hasiči z Tornale, ktorí to majú bližšie ako z Rožňavy. V postihnutých obciach je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Je to katastrofa, čo sa tu stalo. Ešte v pondelok večer sme vyhlásili tretí stupeň. Prívalová voda zatopila dvory, záhrady, pivnice, vytrhala asfalt z cesty, priniesla množstvo bahna. Od večera nemáme elektrinu. V súčasnosti mapujeme škody. Je toho toľko, že skoro nevieme, kde máme začať, čo máme skôr robiť. Už rokuje aj povodňová komisia. Prísť majú aj pracovníci z úradu životného prostredia,“ uviedol dnes ráno pre agentúru SITA starosta Čoltova Ján Hubay.
Katastrofálna situácia je aj v malej obci Meliata. Aj tu vyhlásili tretí stupeň. „Žijem v dedine 32 rokov, no také dačo nepamätám. Pokojný potôčik pretekajúci cez obec sa zmenil na dravý živel, trhal asfalt. Bral všetko, čo mu stálo v ceste. Voda zatopila pivnice, dvory. Jednému odniesla prívesný vozík, iným drevo nachystané na kúrenie. Niektorý obyvateľom uhynuli domáce zvieratá. Najväčšie škody príval napáchal na ceste. Asi šesťdesiat metrov dlhý úsek zmenil na tankodróm takže sa tade nedá prejsť osobným autom z jedného konca dediny na druhý,“ povedal starosta Meliaty Bartolomej Beke.
Ak dnes ráno informoval starosta Gemerskej Panice Milan Majoroš, aj tu vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. V obci zatopilo približne 50 domov. „V noci hasiči museli evakuovať jednu staršiu pani, no našťastie nik nebol zranený. Do rána sa nám podarilo odčerpať vodu z pivníc a dvorov. Voda spôsobila ľuďom veľké škody na majetku, zahynuli aj nejaké zvieratá. Dnes bude zasadať povodňová komisia. Keďže v obci nie je vodovod, budeme musieť zabezpečiť dovoz pitnej vody. V základnej a materskej škole budeme zatiaľ variť z balenej vody,“ uviedol Majoroš.
Hasiči okrem pomoci postihnutým obciam likvidovali aj množstvo popadaných stromov v okolí obcí Henckovce, Kobeliarovo, Nižná Slaná, Kečovo a na Roštárskom kopci.
Likvidujú škody po povodni (17:40 h.)
V Čoltove, Meliate a Gemerskej Panici likvidujú následky lokálnych povodní, ktoré vznikli v noci z pondelka na dnes po prietrži mračien. Ako informovali starostovia týchto obcí, už zmenili tretí stupeň povodňovej aktivity na druhý. Vo všetkých sú však znečistené domáce studne, a tak vodohospodári vozia pitnú vodu obyvateľom v cisternách.
Ako uviedol starosta Čoltova, situácia sa zlepšila. „Pred dvoma hodinami nám zapli elektrinu. No ešte stále to tu vyzerá hrozne. Hasiči ešte stále ťahajú vodu z pivníc, zo studní, ktoré následne treba čistiť a dezinfikovať,“ hovorí starosta Čoltova Ján Hubay. Doložil, že obyvatelia aj obec utrpeli veľké škody na majetku, ktorých výšku si momentálne netrúfa odhadnúť. Uviedol, že pri likvidácii následkov im pomáhajú dobrovoľníci z radov obyvateľov, ale aj miestne firmy. Podľa jeho slov odstraňovanie následkov potrvá ešte približne dva, tri dni.
Aj v maličkej obci Meliata dnes rozbehli práce na odstraňovaní následkov povodne. Pokojný potôčik pretekajúci cez obec sa zmenil na dravý živel, trhal asfalt a spôsobil veľkú škodu. „Asi šesťdesiat metrov dlhý úsek zmenil na tankodrom, takže sa tade nedá prejsť osobným autom z jedného konca dediny na druhý. Zo správy ciest poslali tri autá a bager a odstraňujú poškodený asfalt. Našou snahou je sprejazdniť tento úsek čo najskôr, aby v stredu tade mohol prejsť aspoň autobus,“ hovorí starosta Meliaty Bartolomej Beke. Doložil, že v spolupráci s hasičmi ťahajú vodu zo znečistených studní. V stredu by ich mali vyčistiť a vydezinfikovať ešte približne desať. Obec už objednala u vodární dodávky pitnej vody v cisternách.
V Gemerskej Panici, ako informoval starosta Milan Majoroš, zatopilo okolo 50 domov, no už aj tu sa situácia zlepšuje. „V priebehu dňa sme ešte ťahali vodu z pivníc, odstraňovali naplaveniny na komunikáciách. Keďže v obci nie je vodovod a studne treba čistiť a dezinfikovať, objednali sme u vodární dovoz pitnej vody v cisternách,“ hovorí Majoroš. Doložil, že ešte potrvá niekoľko dní, kým sa život v obci vráti do normálu.
Aktuálnu predpoveď počasia si môžete prečítať kliknutím sem
Online pohľad na rožňavské Námestie banikov si môžete pozrieť kliknutím sem
Zdroj: SITA Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery