Krása secesie a šperky podľa Tiffanyho

Už po druhýkrát sa venovali secesnému umeniu v Galérii Baníckeho múzea v rámci prázdninového projektu pre deti pod názvom Výtvarné stredy v Galérii – krása secesie. Tento raz to bola secesná grafika.
Informovali nás o tom Gabriella Badin a Anna Lachová (na snímke).
V priebehu uplynulých storočí grafika prešla veľkými zmenami – námetovými i technickými. „Podobne ako pred storočiami, aj dnes v 21. storočí, chápeme grafiku ako prevedenie kresby do takej podoby, z ktorej sa dá v grafickom lise vytlačiť väčšie množstvo rovnakých a rovnako kvalitných výtvarných diel.“
Práve s touto zaujímavou výtvarnou technikou sa oboznámili záujemcovia na druhej výtvarnej strede, kde si najprv vypočuli obsiahlu prednášku o grafike a potom sa s radosťou pustili do práce. Vyskúšali si jednoduchšiu variantu linorytu, kde miesto gumolitu používali polystyrénovú podložku a miesto rydla tvrdú ceruzu.
Pracovali s technikou suchej ihly a robili aj monotypie. Najviac ich však zaujala konečná fáza vytvorenia grafiky – rozmnožovanie diela grafickým lisom.
DSCF0979
„Samozrejme, nebolo zabudnuté ani na významného rožňavského rodáka Kolomana Tichyho, bývalého riaditeľa múzea a ani na jeho brata, Gyulu Tichyho, ktorí žili a tvorili práve v období secesie a zostali po nich hodnotné a vzácne zbierky grafík a malieb,“ uviedli.
DSCF0984Pre deti bola pripravená menšia výstava fotokópií grafík od bratov Tichyovcov, ktoré si mali možnosť preštudovať a tak získať inšpirácie počas celej akcie. Originály spomínaných zbierok, ktoré vlastní múzeum, sú momentálne vystavené v Košiciach v Akadémii Rovás, ale na poslednej výtvarnej strede, 27. augusta 2014, si môže každý pozrieť tieto pôvodné diela v Andrássyho obrazárni.
„Nálada bola opäť úžasná a zároveň povzbudzujúca a tvorivá. Vzniklo niekoľko krásnych prác, ktoré budú tiež vystavené na spoločnej výstave vytvorených diel v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí a v rámci Dní mesta,“ dodali.
V stredu 23. júla sa budú venovať šperkom podľa Tiffanyho alebo inšpirovaným architektúrou A. Gaudího.
Akciu podporili Nadácia Orange, Mesto Rožňava a spoločnosť STEFE SK.
Foto: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery