Kávomat si podnikateľ odniesol, vraj sa mu ho neoplatilo prevádzkovať

Automat na kávu, ktorý svojho času stál na prízemí Mestského úradu v Rožňave, už nie je na svojom mieste. Podľa našich informácií si ho odviezol majiteľ, pre ktorého už ďalšie pôsobenie stroja v budove mesta nebolo rentabilné.
Súčasťou odstránenia kávomatu bolo doplatenie vyrúbenej dane. Informoval o tom primátor mesta Pavol Burdiga (Most-Híd), ktorý tvrdí, že o osadení automatu vedel a fakt, že s majiteľom nebola podpísaná zmluva, pripisuje na vrub zamestnancom úradu.
Kauzu o tom, že na MÚ je automat na kávu bez uzavretej nájomnej zmluvy, spustila informatívna správa hlavnej kontrolórky mesta Kataríny Balážovej o finančnej kontrole platenia daní za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje za rok 2015.
Správa okrem iného uvádzala, že automat nie je označený v zmysle VZN, nedá sa zistiť prevádzkovateľ, nemá uzatvorenú nájomnú zmluvu, neplatí za spotrebu vody a energie. Poukázal na to poslanec Ivan Kuhn (OKS).
Ten sa počas diskusie snažil získať odpoveď na to, ako je možné mať takýto automat v budove úradu mesta. Na jeho otázku odpovedal primátor Burdiga slovami: “Stane sa, my nie sme až tak dokonalí ako niekto“. Primátor zároveň prisľúbil, že sa o to sám postará, no poslancom nepovedal, že vie komu automat patrí.
Majiteľom spomínaného automatu je podnikateľ Marek Bakoš. Pre objektivitu sme chceli nechať priestor na vyjadrenie aj jemu. Na našu opakovanú snahu získať jeho vysvetlenie, prečo nemal uzatvorenú zmluvu s mestom, však nereagoval ani po dvoch týždňoch.
Podľa našich zistení podnikateľ kávomat odmietol naďalej prevádzkovať z jednoduchého dôvodu. Po zaplatení poplatkov by už jeho ďalšia prevádzka nebola rentabilná.
Dnes, po zistení komu vlastne automat patrí a prečo zaň nik neplatil daň, primátor vysvetľuje dôvody.
“Ten automat sa tam osadil a ja o veciach určite viem. Vedel som, že tam bol osadený. Zmluvu s podnikateľom mali dotiahnúť zamestnanci mestského úradu, ale nesplnili si svoju povinnosť. Sme však natoľko transparentní, že to kontrolórka mesta vyhodnotila, hoci nemusela,“ povedal primátor.
Na otázku, či sa s podnikateľom pozná aj osobne, odpovedal, “Áno, poznáme sa, nejde o blízkeho kamaráta“.
Podľa primátorových ďalších slov mesto udalosti ohľadom automatu vyhodnotilo a prijalo opatrenia.
“Do 10. mája bolo všetko dovýrubené (daň, pozn. redakcie) a zaplatené. Spýtali sme sa prevádzkovateľa automatu, či ho tu chce nechať, no povedal, že nie a 10. mája tu už automat nebol,“ vysvetľuje primátor.
O transparentnosti a férovosti tejto kauzy už mnohí zapochybovali a na hlavu primátora sa zosypalo množstvo negatívnych reakcií.
“Nehnevajte sa, vážení, to musí vedieť Burdiga, keď sa taký stroj inštaluje. Veď to nieje maličkosť. To sa z nás smeje ak vraví, že to nevedel? To bude tak, že nejaký kamarát dal tam automat na dobré slovo a Burdiga si myslel, že nikto na to nebude zvedavý,“ myslí si Ladislav Boldi z Rožňavy.
Podľa poslanca Kuhna je prax taká, že sa najprv podpisujú zmluvy a až potom montujú automaty. A zmluvy podpisuje primátor.
Celá situácia je podľa ďalšieho poslanca MZ Karola Kováča (Nez.) zaujímavá aj tým, že dokazuje vedenie takpovediac jedného muža. Podľa jeho slov, všetko čo sa v meste udeje, ide cez jednu osobu. A to osobu primátora Burdigu.
“Pán primátor sústreďuje veci na seba. A toto je len špička ľadovca. Každý manažér manažuje podľa seba. Má niekoľko možností. Môže delegovať veci na zamestnancov, alebo to robí ako on, že veci najprv pripraví a takto upravené ich predkladá svojim podriadeným,“ dodal K. Kováč.
Renáta MAZURKOVÁ
Foto: Čas.sk
Videorozhovor denníka Nový Čas s poslancom MZ Matúšom Bischofom (OKS) zo 6. mája:

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery