Kárpátia hrad nedobyje


Vo štvrtok 4. júna večer sa mal uskutočniť pod hradom Krásna Hôrka koncert maďarskej vlasteneckej rockovej skupiny Kárpátia.
Miesto a čas uvádza kapela na svojej webovej stránke, je to však už neplatný údaj.
Pre Inforoznava.sk to potvrdil organizátor koncertu, farár Reformovanej kresťanskej cirkvi v Brzotíne pán Mudi Róbert.
„Dozvedeli sme sa o tom len z počutia, nikto nás o prenájom pozemku na koncert nepožiadal. V súlade so všeobecne záväzným nariadením obce o tom rozhoduje zastupiteľstvo, ale na také účely to neschválime. Zas nás chce niekto do čohosi namočiť,“ povedal pre Inforoznava.sk starosta obce Krásnohorské Podhradie Štefan Szarka.
Obecné zastupiteľstvo bude najbližšie zasadať v utorok 12. mája. V 9-člennom zastupiteľstve má štyroch poslancov strana SMER-Sociálna demokracia aj Strana maďarskej koalície, jeden je nezávislý.
Pre webovú stránku Krasnohorskepodhradie.sk sa k avizovanému koncertu vyjadrila hovorkyňa strany SMER-SD Katarína Kližanová Rýsová: „Situáciu okolo vami avizovaneho konania koncertu pod hradom Krásna Hôrka sme si preverili a môžeme povedať, že strana SMER-SD nemá v obecnom zastupiteľstve väčšinu. Poslanci za stranu SMER-SD v žiadnom prípade nepodporia konanie podobného koncertu. Podľa našich informácií zorganizovanie spomínaného koncertu je iniciatívou zväzu Csemadok v danom regióne.“
„Počul som o tom koncerte, pozrel som si ich stránku, kde to majú už uvedené, tiež som o tom nevedel a ani nič viac o tom neviem,“ povedal nám jeden z poslancov zastupiteľstva, MVDr. Július Ferenc.   
„Na programe to nemáme dôvod mať, keďže žiadna taká žiadosť nám nebola doručená, ale ktokoľvek z poslancov to môže navrhnúť v rámci schvaľovania programu. Viem len, že ma hľadal farár /pozn. red.: Reformovanej kresťanskej cirkvi/ z Brzotína, ale nestretli sme sa,“ dodal starosta Štefan Szarka. 
„Chceli sme to pôvodne urobiť tam, ale v súčasnej politickej situácii to nie je vhodné. Koncert sme presunuli do Aggteleku, “ spresnil pre Inforoznava.sk organizátor koncertu, farár z Brzotína, Mudi Róbert.
Kapela spieva aj o znovuzrodení niekdajšieho veľkého Maďarska, niektoré texty sú silne angažované proti Trianonskej mierovej zmluve, podpísanej práve 4. júna 1920. Tá určila dnešné hranice Maďarska.
„Vstupné z koncertu sme chceli použiť pre Detský domov v Brzotíne. Kárpátia síce spieva aj také texty, ale 99 % ich piesní je vlasteneckých, len pár viet je trošku tvrdých, ktoré môžu hnevať slovenských politikov,“ priznáva Mudi Róbert. „Rozhodne to však nie je o tom, že by chcela kapela alebo niekto meniť hranice,“ zdôraznil.
Foto: Inforoznava.sk / Matúš Bischof
Súvisiace články: Kárpátia v správach TV Markíza
 

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery