Internetovú diskusiu preveruje polícia

ROŽŇAVA – Diskusné príspevky pod jednotlivými článkami sa občas môžu stať predmetom právneho sporu. Nedávno čelil žalobe náš partnerský portál Považská Bystrica Otvorene. Dôvodom bola práve diskusia pod jedným z publikovaných článkov, v ktorej neznámi diskutéri vyjadrili názor o miestnom podnikateľovi, že je podvodník, zlodej a chrapúň.
Okresný súd v Považskej Bystrici koncom októbra minulého roku rozhodol, že miestny podnikateľ utrpel na cti. Odškodné 5000 eur však nemal zaplatiť autor urážlivých slov, ale prevádzkovatelia webovej stránky. Prvostupňový súd tiež uložil prevádzkovateľom stiahnuť dehonestujúcu diskusiu a uverejniť na webovej stránke ospravedlnenie.
Krajský súd v Trenčíne koncom apríla t. r. zmenil rozhodnutie Okresného súdu v Považskej Bystrici a to tak, že prevádzkovatelia stránky nemusia zaplatiť odškodné 5000 eur, dehonestujúce diskusné príspevky na adresu podnikateľa však musia z internetovej stránky odstrániť. S verdiktom Krajského súdu nebola úplne spokojná ani jedna zo zúčastnených strán, obe zvažovali dovolanie na Najvyšší súd SR.
Na našom portáli máme stanovené Pravidlá diskusie, uvedené pod každým článkom, ktorých dodržiavanie “strážia” editori portálu. K mazaniu či upravovaniu diskusných príspevkov musíme pristupovať len ojedinele. Napriek tomu sme v týchto dňoch museli poskytnúť vysvetlenie polícii, ktorá sa dožadovala informácií o diskutérovi s IP adresou 195 168 230 89. Pod touto IP adresou je v diskusii pod článkom Burdigu nahneval, Demény ušiel komentár zo 7. júla (19:46 h.) od diskutéra s nickom „jur“:
„klobuk dole pan Capak, skvelym sposobom poukazujete na absolutnu aroganciu moci, nekompetentnost, povrchnost, diletantizmus a neschopnost riesit problemy, hlavne co sa tyka gorily z mostu hnid pana *******……same vyhovorky, vyhorky, zvysovanie dani ale na premie si pan ******* vzdy najde, no co uz volime si zlocinne gorili, oni sa pekne spajaju a tak to aj potom vyzera“ K textu sú pripojené odkazy na články v iných médiách.
Ako nám potvrdil nstržm. Koreň z polície, diskusiu preverujú ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu na základe podnetu zastupujúceho primátora Rožňavy Pavla Burdigu (Most-Híd). Redakcia portálu infoRoznava.sk komunikuje s verejnosťou prostredníctvom svojho redakčného emailu redakcia@inforoznava.sk, na ten nám však žiadna námietka nebola doručená.
Portál infoRoznava.sk sa stal začiatkom júna členom vznikajúcej skupiny infoSloboda, ktorá združuje na Slovensku nezávislé webové portály s charakterom internetových médií. Cieľmi skupiny sú okrem iného vzájomná informovanosť, poradenstvo a pomoc, výmena skúseností a solidarita, ako aj „lobing“ za slobodu internetových médií.
Predmetom vzájomnej spolupráce je aj dokumentovanie prípadov, sledovanie a ovplyvňovanie legislatívy a verejnej mienky v tejto oblasti. Pozornosť zameria skupina tiež na problematiku „primátorských hlásnych trúb“, teda médií, prevádzkovaných samosprávou.
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk 
Súvisiace články:
Súd prikázal mazať urážlivé diskusie
Š. Hríb: Médiám hrozia za pravdu, nie za lož

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery