Na oblohe zahučal asi meteoroid +video

Do redakcie napísal čitateľ „Čo spôsobilo tlakovú vlnu, veľký záblesk a smrad okolo polnoci včera v noci?“ a tak sme to začali zisťovať.
„Zatiaľ nemám vedomosť o ničom takom, ak niečo zistíme, dám vám vedieť,“ povedala krátko predpoludním pre Inforoznava.sk hovorkyňa KR PZ SR v Košiciach Jana Demjanovičová. 
Keďže na internete sa začali šíriť rôzne teórie „znalcov“, výbuch v U.S. Steel nevylučujúc, oslovili sme aj hovorcu U S. Steel Košice Jána Baču. „Podľa mojich informacií sa v podniku nedialo nič neobvyklé. Železiarní sa to netýkalo.“
Kvôli možným preletom nadzvukových lietadiel sme oslovili komunikačný odbor Ministerstva obrany SR. „Vami uvádzané informácie sme v noci, cca. o 23.20 hod. zaevidovali, preverili a môžeme vám potvrdiť, že nesúviseli s činnosťou a plnením úloh ministerstva obrany SR,“ uviedol pre Inforoznava.sk hovorca ministerstva Vladimír Gemela.
Ako nám neskôr Vladimír Gemela spresnil, podľa veliteľa vzdušných síl SR šlo s najväčšou pravdepodobnosťou o meteorit nad severnou, resp. východnou časťou Slovenska. „Nebola to žiadna raketa, lietadlo ani nič podobné. My sme to preverovali po vojenskej linke. Na našich radaroch, zapojených v medzinárodnom systéme NATO, sme nič také nezaznamenali. Ďalšie podrobnosti môžu získať média aj verejnosť skôr od astronómov, ak sa im podarilo udalosť zaznamenať.“
Potom, čo sme správu predpoludním zverejnili, začali ju preverovať aj ďalšie médiá.
 Správa TA 3: Zem zasiahol meteoroid
V noci videli viacerí ľudia na oblohe silný záblesk. Úkaz bol vidieť nielen nad Bratislavou, ale aj nad Martinom, Žilinou, Prievidzou, či dokonca Košicami. Záblesk potvrdili aj pracovníci astronomických pozorovacích staníc. Podľa astronómov, nad Slovenskom preletel obrovský meteorit. Meteor podľa odborníkov, preletel nad našim územím asi minútu po polnoci a bol mimoriadne jasný. Astronomovias dodávajú, že meteory takýchto veľkostí a s takou jasnosťou sa objavia raz až dvakrát do roka. Zemeguľu neohrozujú.
Aktuality.sk: Tajomná žiara nad Slovenskom!
Korzar.sme.sk: V noci vystrašil ľudí zrejme meteoroid
Ak ste niečo zaznamenali aj vy, napíšte nám to do komentárov…
Ilustračné foto: Space.com
Záblesk zachytený kamerou v Prešove:

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery