Hrad sprístupnia na etapy

Oprava hradu Krásna Hôrka trvá podstatne dlhšie, než zneli pôvodné niekoľkomesačné termíny vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera krátko po požiari z 10. marca 2012.
Ako pre náš portál uviedla Silvia Turnerová, PR manažérka SNM, zhotoviteľom stavebných prác I. etapy obnovy hradu je podnikateľ Marián Fifík. Architektonickohistorický výskum realizujú Luboš Kürthy a Michal Šimkovic. Hlavným projektantom je Igor Zigo, ktorý zároveň vykonáva aj inžiniersku činnosť.
„Náklady na celkovú opravu hradu nie je možné v súčasnosti vyčísliť. Doteraz boli náklady na opravu vo výške 1 173 478,07 eur,“ spresnila Turnerová.
Ako ďalej potvrdila, rokovania s poisťovňou stále nie sú ukončené. K dnešnému dňu boli z poisťovne na účet SNM prevedené finančné prostriedky vo výške 2 miliónov eur. Verejná zbierka bude ukončená 13. marca tohto roku, aktuálne je vyzbieraná suma takmer 173 tisíc eur.
„V súčasnosti nie je možné určiť termín sprístupnenia hradu verejnosti, nakoľko zatiaľ nie je ukončený ani pamiatkový výskum hradu ani vypracovaná celá projektová dokumentácia na obnovu hradu,“ vysvetlila ďalej.
SNM bude sprístupňovať hrad po častiach, v prvej etape bude sprístupnený Dolný a Stredný hrad.
Na margo pochybností o dodržiavaní protipožiarnych opatrení poznamenala, že vyšetrovaním sa zistilo, že SNM nezanedbalo protipožiarne opatrenia. Preventívne protipožiarne opatrenia boli podľa jej vyjadrenia vykonávané každé tri mesiace. „Protipožiarne opatrenia na hrade boli v zmysle právnych predpisov kontrolované aj zo strany Štátneho požiarneho dozoru OR HZZ Rožňava.“
Porast na hradnom vrchu bol podľa nej udržiavaný pravidelne podľa posúdenia odborných pracovníkov múzea. „Postupne boli vysekané kroviny o rozlohe 1050 m2 a vyrúbaných 25 ks drevín. Trávnatý porast hradného vrchu nie je možné kosiť vzhľadom na kamenistý povrch,“ vysvetlila
Podľa jej slov krovinatý porast na hradnom kopci spĺňa aj funkciu zachytenia dostatočnej vrstvy zeminy, v ktorej sú vedené inžinierske siete, je kotvený bleskozvod a pod. „Odstránenie všetkých krovín z okolia hradu teda nie je žiadúce,“ dodala Turnerová.
Foto: Archív inforoznava.sk
Video: Tomáš Puskás / Krásna Hôrka na ceste k znovuzrodeniu

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery