Fresky nesmiernej hodnoty

hlava svatcaV kostole Reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci pokračuje rozsiahly výskum, ktorý by mal dať vyčerpávajuce odpovede na otázky jeho histórie a rodu Bebekovcov, ktorí sa zaslúžili o jeho výstavbu.
Budú to zároveň podklady pre reštaurátorskú obnovu kostola a prinavrátenie v súčasnosti schovanej hodnoty, ktorá je podľa reštaurátorov nesmierna.
„Fresky, ktoré sú v sondách potvrdené skoro v celom interiéri, dokonca aj na vonkajších stenách kostola, sú v rámci Slovenska, ale aj bývalého Uhorska, raritou. Už teraz možno s istotou povedať, že ich maľoval taliansky majster,“ uviedol pre Inforoznava.sk rožňavský reštaurátor Peter Koreň.
Na otázku, ako si mohol dovoliť nejaký mecenáš na Gemeri takúto prestížnu záležitosť, je podľa neho odpoveďou, že Bebekovci sa v časoch panovania Ľudovíta Veľkého a Zigmunda Luxemburského pohybovali na kráľovskom dvore, kde zastávali najvýznamnejšie funkcie, medzi inými aj tavernikov (dnešným jazykom niečo ako minister financii).
„Prebieha niekoľko výskumov naraz: architektonicko-historický, reštaurátorský, archivny, zameranie a ako predpríprava archeologického sa uskutočni ešte georadarový prieskum,“ spresnil Peter Koreň.
Ten posledný je naplánovaný na budúci týždeň. „Myslim, že by bolo zaujimavé byť pri tom, ako táto mašinka sníma podpovrchové vrstvy. Málo ľudí vie, že také niečo existuje,“ dodal na záver.
Foto: Peter Koreň / Na fotkách sondy a pohľad na exteriér kostola.
Súvisiace články: Pamiatka neplače, keď jej robíme zle
 
DSC01661sonda20

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery