Fantomas Kaufland sa vracia


Deň pred zasadnutím mestskej rady (21. 4.), požiadala spoločnosť Hrivis dealing s. r. o. o odkúpenie pozemkov autobusovej stanice.
O to isté, teda odkúpenie pozemkov pre obchodný reťazec Kaufland, sa pokúšala už v minulom roku, keď zastupiteľstvo o tejto veci rokovalo 4 krát po sebe.
Mesto organizovalo k danej téme diskusiu na internetovej stránke mesta, kde bolo celkom odoslaných 100 príspevkov, ďalej živú televíznu, resp. internetovú debatu (práve vtedy RVTV nemala platnú licenciu na vysielanie) a verejné zhromaždenie, ba dokonca sa zjavila a vzápätí aj stratila výzva, podporujúca tento zámer.   
Prvú zmienku sme o tomto nenápadnom bode programu informovali práve na našom portáli koncom jari minulého roka, následne podpísalo len na internete zverejnený Otvorený list poslancom mesta takmer 900 signatárov. Pod článkami na túto tému sa na našom portáli aj na iných internetových diskusných fórach vyjadrili proti tomuto zámeru desiatky čitateľov.
”Som presvedčený, že ak občania oslovia poslancov takýmto spôsobom, tí sú povinní k tomu zaujať stanovisko,” povedal pred piatimi rokmi vtedajší primátor a dnešný zástupca primátora František Kardoš (SMK) na margo Otvoreného listu primátorovi a poslancom mestského zastupiteľstva k výstavbe Tesca. K zámeru postaviť Tesco tam, kde dnes už stojí, vtedy tiež povedal, že je zásadne „proti zastavaniu takejto cennej zóny hangárom.”
Keď poslanci rokovali po tretí krát (24. septembra 2009) o žiadosti spoločnosti Hrivis dealing s. r. o., hlasovanie prebehlo nasledovne:
Za predaj pozemkov: Ladislav Dávid (NEKA), František Focko (Smer-SD), Ing. František Kardoš (SMK), Mgr. Arpád Laco (SMK), Erika Szabadošová (SMK), Terézia Váradiová (SMK) 
Proti predaju pozemkov: MUDr. Dezider Bánes (SMK), Ing. Ondrej Bolaček (NEKA), JUDr. Juraj Dubovský (NEKA), Peter Džačár (Smer-SD), Ing. Arpád Kavečanky (Smer-SD), Mgr. Dionýz Kemény (NEKA), MUDr. Katarína Kopecká (Smer-SD), Ing. Dušan Pavlík (NEKA), Peter Soldos (SMK), Mgr. Alexander Turek (NEKA)
Zdržal sa: PaedDr. Viktor Baláž (NEKA)
Neprítomní: Mgr. Dušan Pollák (Smer-SD), Ľudovít Kossuth (NEKA)
Primátor Vladislav Laciak (Smer-SD) to vtedy okomentoval slovami: „Poslanci sa nerozhodli nepredať, ale nehlasovali za predaj, teda predaj neprešiel. Akceptujem ich rozhodnutie, musíme ale hľadať iné zdroje, zatiaľ o iné nehnuteľnosti záujem nie je.“
Rado Kovács, hovorca občianskej iniciatívy – signatárov Otvoreného listu poslancom, už vtedy konštatoval:  „Je to ešte veľmi čerstvé, ale ja som veľmi spokojný s dnešným rozhodnutím mestského zastupiteľstva. Tí, ktorým sa toto rozhodnutie nepozdáva, majú ďalšie tri mesiace na to, aby prekabátili poslancov, ktorí teraz hlasovali proti predaju. Pretože po troch mesiacoch môžu o tomto návrhu znovu rokovať. A som si istý, že to spravia…”
“V neposlednom rade je dôležitý výzor samotného mesta. Myslíme si, že ďalšie plechové škatule jednoducho do širšieho centra mesta nepatria. Stretávali sme sa zo strany mesta s negatívnym ohlasom, ako tí, ktorí bránia rozvoju mesta  a sú proti niečomu pozitívnemu. My si naopak myslíme, že to pozitívne bránime kvôli tomu, že nechceme, aby naše mesto vyzeralo škaredo. Jednoducho, aby tu turisti chodili. V okolí týchto supermarketov sa zdržiavajú bezdomovci, alkoholici, rôzne živly a odmietame, aby vstupná brána do Rožňavy bola zaprataná niečim takýmto,” uviedol vtedy pre Slovenský rozhlas ďalší so signatárov otvoreného listu, Matúš Bischof.
Následne, na rokovaní zastupiteľstva 29. októbra 2009, hneď v úvode vystúpil poslanec Arpád Laco (SMK) s návrhom, aby bol do programu zaradený aj bod o odkúpení pozemkov pod areálom autobusovej stanice, to však poslanci v hlasovaní zamietli. 
Zámerom spoločnosti Hrivis dealing s. r. o. je „výstavba obchodného centra s obslužnými parkoviskami a výpravnej budovy“. Zástupca spoločnosti Martin Obert nám k tomu (v piatok 23. apríla) najprv povedal: „Najprv by som sa chcel spýtať, odkiaľ máte také informácie. Ja vám odpoviem na otázky, len som trošku zarazený, že prečo práve teraz vás to zaujíma.“
Potom však už pokračoval: „Náš záujem stále trvá, nikdy sme ho nestiahli.“ Na otázku, či s mestom bola spoločnosť v kontakte v poslednom období, hoci aj písomne, uviedol: „S mestom sme od vtedy nerokovali, naša žiadosť však stále trvá. To je všetko.“
Na našu ďalšiu otázku, či rokovali v tejto veci aj so spoločnosťou Eurobus, a. s., ktorá prevádzkuje rožňavskú autobusovú stanicu, povedal: „No… ja vám neviem odpovedať, či sme rokovali. Neviem, čo myslíte pod pojmom rokovanie, takže ťažko sa mi na to odpovedá. Keď mesto povedalo, že nebude nič predávať, tak my do toho netlačíme v žiadnom prípade.“
Na záver pre Inforoznava.sk však dodal: „Žiadosť sme odoslali a uvidíme. Komunikujeme aj s Eurobusom. My stále komunikujeme s týmito dvoma subjektami, s mestom a Eurobusom – tam len z hľadiska technického umiestnenia SADky.“   
Stanovisko spoločnosti Eurobus, a. s. nám do uzávierky tohto materiálu nebolo doručené, ako nám však spresnil riaditeľ rožňavského dopravného závodu Juraj Sústrik, je to teraz už výlučne v kompetencii len ich generálneho riaditeľstva v Košiciach. On sám nemá o tom žiadne novšie informácie. V prípade doručenia stanoviska ho samozrejme zverejníme.
 
Žiadosťou, zaslanou e-mailom v pondelok 19. apríla, vstúpila do hry aj spoločnosť TESCO STORES a. s. Bratislava, ktorá opätovne potvrdila záujem o odkúpenie autobusovej stanice v Rožňave, resp. jej časti.
Záujem nám potvrdila aj hovorkyňa spoločnosti Oľga Hrnčiarová, ktorá pre Inforoznava.sk uviedla: „Áno je pravda, že sme opätovne oslovili mesto ohľadom odkúpenia priestoru autobusovej stanice. Zámer našej spoločnosti je taký ako predtým – rozšíriť parkovanie a zároveň ponechať plne funkčnú autobusovú stanicu.“
Ako sa uvádza v dôvodovej správe, aj napriek oznámeniu rozhodnutia poslancov MZ v Rožňave, že do konca volebného obdobia sa o predaji autobusovej stanici nebude rokovať, spoločnosť má naďalej záujem rokovať o ďalších podrobnostiach odkúpenia. Zámerom tejto spoločnosti je ponechať funkčnú autobusovú stanicu a na zvyšnej ploche vybudovať približne 100 parkovacích miest.
Mestská rada na svojom zasadnutí 22. apríla 2010 neprijala uznesenie ani k jednej z týchto dvoch aktualizovaných žiadosti, v programe rokovania štvrtkového zastupiteľstva sú však zaradené napriek uvedenému rozhodnutiu poslancov, podľa ktorého sa tým už nebudú zaoberať do konca svojho volebného obdobia.
Dokumenty:
Hrivis dealing, s. r. o. Bratislava – žiadosť o odkúpenie pozemkov autobusovej stanice v Rožňave
TESCO STORES SR a. s. Bratislava – potvrdenie záujmu o odkúpenie autobusovej stanice

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery