V evanjelickom kostole zahrajú diela svetových autorov

V sobotu 2. decembra o 18. hodine zaznejú v rožňavskom evanjelickom kostole tóny violončela a klavíra v podaní mladých umelcov. Skladby svetoznámych skladateľov zahrajú Anna Mohay z Maďarska a Rožňavčania, t. č. študujúci a hrajúci v Budapešti, Peter Bálint a Miklós Nyéky.
V programe adventného benefičného koncertu s výťažkom pre tunajší detský domov, zaznejú diela J. S. Bacha, P. Hindemitha, F. M. Bartholdyho, F. Chopina a S. V. Rachmaninova.
Violončelistka Anna Mohay sa hudbe začala venovať v jej rodnom meste Kaposvár. Neskôr študovala na Konzervatóriu sv. Štefana v Budapešti, na Hudobnej fakulte Debrecínskej univerzity u Ditty Rohmann a na budapeštianskej Akadémii hudby u Otta Kertésza. Vrámci štúdií strávila semester v Mníchove, kde študovala u Kristin von der Goltz. Svoje vedomosti zdokonaľovala na viacerých majstrovských kurzoch, napr. u Miklósa Perényiho, Istvána Várdaiho, Jonathana Cohena a Nikolasa Atlstaedta.
Pianista Peter Bálint má za sebou začiatky hudobného vzdelania v Základnej umeleckej škole v Rožňave u pani učiteľky Márii Kerpánovej, neskôr na Konzervatóriu Košice absolvoval v triede Mgr. Art Judity Debreovej. Po ukončení konzervatória študoval na Akadémii hudby Franza Liszta v Budapešti a na Conservatoire Royal v Bruseli.
Účinkoval aj na prvom benefičnom koncerte, organizovanom o. z. ALENKA v septembri minulého roku v Kostole sv. Anny pod názvom Koncert pre Alenku – Koncert pre Lásku.
Spolu s ním vtedy hral aj posledný z trojice účinkujúcich Miklós Nyéky. Na klavíri sa učil taktiež najprv v ZUŠ Rožňava, neskôr na Konzervatóriu v Košiciach. V štúdiu hudby potom pokračoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V súčasnosti pôsobí v Budapešti, kde učí hudbu na Kroó György škole hudby a výtvarných umení.
Benefičný koncert o. z. ALENKA je v priebehu jedného roka v Rožňave štvrtým v poradí. Doteraz bolo takto získaných pre Detský domov v Dobšinej, Detský domov na Požiarnickej ulici v Prešove a Denné detské sanatórium v Kežmarku celkom 2 tisíc eur.
Vstup pre divákov do kostola bude možný už 30 minút pred jeho začiatkom, sedenie je voľné. Odporúčané minimálne vstupné je 4 eurá za osobu, predpredaj v kancelárii ECAV (Šafárikova 5).

Koncert z pred roka: Láska oviata skladbami Stinga a Sade znela zaplneným chrámom

Belo Hefler

O autorovi Belo Hefler

Vyštudoval politológiu na FiF UK v Bratislave, publikoval napr. v Rádiu Slobodná Európa, v týždenníkoch Domino Efekt, Fakty, Reflex (CZ) a v denníku SME, kde zastával post zást. obchodného riaditeľa. E-mail: behe@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od Belo Hefler →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery