Dom

Trend zlepšujúcej sa domácej filmovej produkcie sa zdá byť naozaj skutočný. Človek by si pritom mohol myslieť, že masa globalizovaného obsahu v kinách slovenské filmy prevalcuje. Evidentne nie.
Zatiaľ čo populárne Lóve nám ponúklo dosť prikrášlený život zlodejíčkov áut s gýčovými frázami, ktoré určite nepoužíva ani 13-ročný zaľúbený pubertiak, Dom je čosi úplne iné. Žiadna „náročná“ dilema kamarát – žena. Ani zápas dvoch mužov o jednu ženu. Dom je čosi praobyčajné, čosi čo poznáme všetci. Dom je domom so všetkým čo k nemu patrí – tvrdohlavý otec, odpúšťajúca matka, rebelantská dcéra a tajomstvo. Dom je neprikreslená šedá realita 18-ročnej maturujúcej študentky gymnázia z vidieka.
Načo by som však mal sledovať vo filme to, čo zažívam každý deň?
Pretože Dom má v sebe čosi viac. Nesie v sebe traumy a tabuizované témy rodiny, bezútešnú slovenskú realitu mladých ale aj vzájomné napätie. Kto by očakával silné prehovory o tom ako si máme vážiť svojich blízkych, je na zlej adrese. Dom je film tichý a niekedy tak dopletený, ako len medziľudské a rodinné vzťahy môžu byť. Hovorí sa tam málo ale k podstate. Postavy akoby skutočne patrili do rodiny aj spôsobom, ako medzi sebou komunikujú, resp. nekomunikujú.
Krásou tohto príbehu je skutočnosť, že žiadna rodina nie je „normálna“ a žiaden manžel nie je absolútne ideálny. Osobné príbehy a nešťastia sa odohrávajú dennodenne a nezdá sa, žeby sme prežívali len samé prekrásne zážitky v raji. No takisto nie je pravda, že by realita prežívania na slovenskom vidieku bola akási „zvieracia farma“. Realita je vždy uprostred a práve toto sa darí Domu veľmi dobre zmapovať. Život na dedine je tam znázornený čiastkami vzťahov medzi ľuďmi.
To, či je Dom dobrý alebo zlý film, nechám na vás. Pre mňa je na pohľad tvrdý ako tvár otca rodiny, ale vo vnútri som predsa len našiel nevypovedané „záleží mi na tebe“. Viac k Domu nie je možné napísať, dá sa ho len prežiť a zabývať sa v ňom.
Michal Valaštek
Foto: Domfilm.sk
Staršie príspevky si môžete prečítať v sekcii Autorské rubriky – Recenzie, alebo kliknutím sem  Kedykoľvek nám môžete poslať vlastné zážitky z kultúry, či umenia na email redakcia@inforoznava.sk  

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli