Mladí súťažili v lezení

DSCF9535Aktualizované * Výsledky súťaže

Stretnutie mladých dobrovoľníkov, známe ako „Rožňavský kameňák“, sa konalo už po tretíkrát v rožňavskom saleziánskom stredisku Domka a v telocvični Strednej zdravotníckej školy (SZŠ).
Účastníkmi podujatia boli mladí ľudia, ktorí aktívne pôsobia v rôznych saleziánskych strediskách na Slovensku. Program tvorili tímové športové aktivity, zamerané na rast komunikatívnosti, vzájomnú spoluprácu, odbúravanie predsudkov a elimináciu akýchkoľvek foriem diskriminácie.
Stretnutie prebiehalo v piatok 23. a v sobotu  24. októbra 2009. Prihlásilo sa 7 tímov: Nová Dubnica, Zlaté Moravce, Prešov, tri z Bratislavy a domáci tím z Rožňavy.
V rámci súťažnej časti stretnutia bol nasledovný program: v sobotu dopoludnia lezenie na obtiažnosť v telocvični SZŠ,  popoludní vo dvore  rožňavského strediska Domka rýchlostné lezenie.
Oslovili sme jedného z účastníkov súťaže počas presunu z telocvične do strediska Domka:
Ako hodnotíš akciu?
Tak bolo to dobré zaliezli sme si veľa, to bolo na tom hlavné. Nakoniec prišli tie ťažšie trasy.
Bol si aj na tej najkomplikovanejšej trase?
Áno, bol som tam. Dostal som sa do previsu, rozmýšľal som tam ako to prejsť, popritom mi došli sily no a na druhýkrát to už potom nešlo, ale však nabudúce sa mi to snáď podarí.
Tešíš sa aj na druhú časť, ktorá bude prebiehať už priamo u saleziánov?
Rýchlosť nie je môj koníček v lezení, ale teším sa, bude to určite zaujímavé
Čiže preferuješ skôr rekreačné lezenie?
No skôr skúšam posúvať hranicu v obtiažnosti ako v rýchlosti.
kamenak logo09„Ani delezenie cesty, ani dosiahnutie vrcholu nie sú natoľko dôležité…to podstatné je…“ Túto myšlienku si odniesol každý účastník Rožňavského kameňáku 2009 na pamätnom obrázku prichytenom o karabinku. Podobné idey zaznievali viackrát v programe. A na prekvapenie to nezostalo iba v myšlienke ale i v atmosfére. Zvlášť viditeľné to bolo pri potlesku zúčastnených, ktorým odmenili snahu lezcov zdolať bonusovú cestu pri lezení na obtiažnosť.
Zúčastnila sa ho tridsiatka mladých lezcov zo 7 tímov z celého Slovenska. Jeden z cieľov akcie bol uskutočnený v zážitku jedného účastníka: „Nevedel som si predstaviť, že Rožňava má také pekné stredisko ako iné Domky, mal som predstavu, že je to nejaká „diera“.
Akcia prebehla podľa prestáv organizátorov, ktorým bola miestna Domka, Saleziáni don Bosca spolu so svojimi dobrovoľníkmi. Ovzdušie priateľstva, zdielania i súdržnosti začalo piatkovým večerným programom. Mladí sa podelili o zážitky z hôr, obohatené fotoprezentáciou a priliehavým komentárom.
Nasledujúci deň patril lezeniu na obtiažnosť v podobe 9 ciest i zdolávaní steny na rýchlosť. Nechýbali ani bonusové úlohy. Všetko dotváral duchovný program spolu s veľkou starostlivosťou o kvalitné stolovanie. Záver patril výsledkom, cenám a modlitbe i pozvánke na ďalší ročník.
„Bez obetavých spolupracovníkov by sa akcia nezrealizovala. Sme im skutočne vďační. Koordinovanie stretnutia ležalo najmä na pleciach vedúceho pretekov Mareka Belianskeho, rožňavského saleziána,“ uviedol Pavol Pillár.
Podujatie sa konalo v rámci projektu Nepoznaný Gemer a bolo realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
bez_názvuVýsledky súťaže
 
 
 
 
 
Michal Valaštek
Foto & Video: Inforoznava.sk / Jozef Šebalj


 
 
 


 
Súvisiace články:
Rožňavský kameňák 08
Rožňavský “kameňák” už pozná víťazov

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery