Budú učiť deti z chudobných rodín

Nadaní absolventi slovenských a zahraničných univerzít budú dva roky učiť deti v lokalitách, ktoré trápi vysoká nezamestnanosť, kriminalita či sociálne vylúčenie. Pôsobiť budú najmä v základných školách na východnom Slovensku, vrátane Dobšinej. Ide o aktivitu nezávislej iniciatívy Teach for All, ktorá funguje vo viac ako 30 štátoch sveta. Slovensko je prvou krajinou V4, ktorá získala licenciu na tento program.
Z 220 prihlásených záujemcov vybrali organizátori 15 najtalentovanejších absolventov slovenských a zahraničných vysokých škôl rôznych odborov. V rámci svojej práce venujú mimoriadnu pozornosť deťom, ktoré sa narodili do málo podnetného prostredia a ktoré žijú v biede.
„Hlavnou misiou programu je pritiahnuť mimoriadne schopných mladých ľudí do školstva. Aj keď sa v živote plánovali venovať niečomu inému, aby sa aspoň na nejaký čas ponorili do škôl a venovali svoj veľký talent deťom. Zároveň možno jedného dňa budú môcť vďaka tomu, čo zažili v školách, školstvu pomôcť aj na systematickej úrovni z pozícií v biznise, médiách či politike, keď budú mať moc o veciach rozhodovať,“ priblížil zakladateľ a riaditeľ programu Teach for Slovakia Stanislav Boledovič.
Mladých učiteľov pripraví na túto úlohu medzinárodný šesťčlenný tím skúsených mentorov, ktorého súčasťou sú dvaja Slováci, Američanka, Angličanka, Talianka a Ind. Všetci majú skúsenosti s programom Teach for All v rôznych štátoch sveta. Pôvodom Slovenka Anna Maarová, absolventka Kings College a Oxfordu, pôsobila v triedach v najchudobnejších častiach Londýna, Kolumbie a Nepálu, kde pomáhala meniť osudy detí. Neskôr si vyskúšala prácu mentorky v programoch Teach First a Teach for Thailand. V slovenskom programe bude šéfkou školiaceho tímu.
„Páči sa mi vízia, že všetci žiaci raz získajú vynikajúce vzdelanie,“ hovorí o projekte Maarová. Jedným z koučov bude aj Ind Abhik Bhattacherji. „Za dva roky učenia v Indii som zistil, že aj z najchudobnejších detí sa môžu stať skvelí lídri, ak dostanú príležitosť a kvalitné vzdelanie,“ povedal Bhattacherji.
V lete čaká na účastníkov programu intenzívna mesačná príprava vo Vysokých Tatrách, aby sa mohli od septembra naplno venovať deťom vo východoslovenských základných školách. Členovia Teach for Slovakia budú zamestnancami školy na plný úväzok.
„Sú pripravení venovať sa deťom nielen počas pracovného času, ale aj popoludní a po večeroch. Budú navštevovať rodiny a komunity a budú mať pravidelné víkendové školenia a aktivity,“ priblížil Boledovič.
Cieľom organizátorov je pomôcť približne 10 000 deťom v horizonte piatich rokov a zároveň pritiahnuť do školstva tisíc mladých ľudí, ktorí dokážu vytvoriť významný tlak na jeho zlepšenie vo výhľade 10 až 20 rokov z rôznych pozícií v biznise, školstve a politike.
„Či dokážeme zlepšiť školstvo, záleží len na nás. Program sa na celom svete realizuje ako občianska iniciatíva najmä vďaka príspevkom individuálnych darcov, úspešných manažérov či podnikateľov, ktorí chcú prispieť na prospešnú vec,“ dodáva Boledovič. Ten verí, že vďaka ich podpore sa bude môcť v ďalšom roku zapojiť do programu dvakrát až trikrát toľko účastníkov ako v súčasnosti. Prípravu a spustenie programu pomohli financovať úspešné firmy pôsobiace na Slovensku.
Zdroj: SITA Foto: TFS

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery