Bude aj Rožňava "transparentná"?


Pomocou letákov primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar vyzýva, aby občania samosprávu kontrolovali a aj jej pomáhali.
Na letákoch sa nachádza aj návod, ako to môžu robiť, všetky potrebné informácie totiž nájdu na webovej stránke mesta. Je to ďalší krok v projekte Transparentné mesto, ktorý naštartovali v minulom roku. Mesto Martin s týmto projektom postúpilo do druhého kola prestížnej súťaže OSN o ocenenie za verejnú službu v kategórii podpora transparentnosti, zodpovednosti a prístupnosti vo verejnej sfére.
Aj v boji proti korupcii platí: Dôveruj ale preveruj!, tvrdí primátor. „Prostredníctvom tohto letáka chceme upozorniť všetkých občanov mesta Martin, aby využívali tento projekt a jeho webovú stránku nielen na to, aby kontrolovali volených predstaviteľov tohto mesta. Zároveň chceme, aby sa aktívne podieľali na živote v meste a ovplyvňovali naše rozhodnutia. Chceme tak predísť rôznym problémom. Napríklad pri investičných akciách, kedy aj napriek tomu, že mesto si splní oznamovaciu povinnosť a o investičnom zámere informuje na oznamovacej tabuli, sa stáva, že občania túto možnosť nevyužijú. Keď sa už začne stavať, protestujú a spisujú petície, ale mesto už v tomto čase s tým nemôže nič robiť. Chceme dať možnosť všetkým ľuďom, aby jednoduchšie získavali informácie a všetky ich našli na jednej internetovej stránke. A teraz je už na každom jednom občanovi, či túto možnosť využije alebo nie,“ konštatoval Hrnčiar.
Na webovej stránke www.transparentnemesto.sk občania nájdu nepretržite 24 hodín denne mestské zmluvy, faktúry, kalendár primátora, rozpočet a investície, dotácie či informáciu o tom, kým a ako radnica obsadila voľné pracovné miesta.
Zvláštnou sekciou je elektronický aukčný dom, kde radnica formou elektronických aukcií verejne obstaráva rôzne služby. Tu sa každý môže na vlastné oči presvedčiť, ako efektívne radnica míňa mestský rozpočet. Práve vďaka zavedeniu elektronických aukcií sa v neľahkom období finančnej a hospodárskej krízy mestu darí šetriť až tretinu predpokladaných nákladov pri nákupe tovarov a služieb, informoval primátor.
Kampaň, ktorou sa radnica chce uistiť, že o jej jedinečnom projekte Transparentné mesto sa dozvie čo najviac obyvateľov, prebiehala v troch etapách. Ešte v polovici januára zaplavili mesto billboardy a plagáty s heslom „Pozrite sa vašej samospráve pod pokrievku“. Martinčania sa s nimi stretávali aj na plagátových plochách, autobusoch, v regionálnej tlači a inde. V druhej etape koncom februára podobným spôsobom radnica informovala s heslom „Nám do hrnca vidí každý“. Tretím krokom a zavŕšením kampane sú spomínané letáky vo všetkých schránkach občanov.
Ako uviedol pre Inforoznava.sk primátor Rožňavy Vladislav Laciak (Smer-SD), v minulých dňoch kontaktoval vedenie mesta Martin, ktoré už má skúsenosti s projektom transparentné mesto. Ten chce predložiť na schválanie rožňavskému zastupiteľstvu. “Záleží však na poslancoch, či mi to schvália, to je už na ich rozhodnutí,” dodal pre Inforoznava.sk Vladislav Laciak (Smer-SD).
Vo štvrtok sa podľa zverejneného programu na oficiálnej stránke mesta Roznava.sk mal zúčastniť prípravného stretnutia k projektu „Transparentná samospráva“ v sídle neziskovej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko v Bratislave.
Téme sme sa preddtým venovali aj v rozsiahlom rozhovore s primátorom Dostali sme sa až do absurdna.
Súvisiace články: Už nebudú mať neverejnú časť

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery