Babičova podpora je pre Burdigu cťou

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov zastupiteľstiev budeme voliť už najbližšiu sobotu od 7 do 20-tej hodiny. V Rožňave má volebné právo vyše 15 tisíc voličov (údaje z r. 2012). Viac ako 8 tisíc v prvom volebnom obvode a vyše 7 tisíc v druhom. Pred štyrmi rokmi svoje hlasy odovzdalo 6 tisíc z nich.
Obecné, mestské či miestne zastupiteľstvá rozhodujú o tom, ako sa využijú miestne dane a poplatky od obyvateľov, starajú sa napríklad o miestne cesty, materské školy, základné umelecké školy, osvetlenie, čistotu, verejnú zeleň, zásobovanie pitnou vodou, komunálny odpad a ďalšie oblasti.
Medzi najdôležitejšie originálne kompetencie samosprávy patria tiež školské jedálne a centrá voľného času, opatrovateľské služby, kultúrne zariadenia.
Zároveň majú obce kompetencie súvisiace s preneseným výkonom štátnej správy, ktoré financuje štát a patria medzi ne základné školy, stavebné konanie, matriky, životné prostredie a organizácia volieb a referend.

Predvolebná kampaň končí vo štvrtok ráno

Oficiálna mediálna kampaň ku komunálnym voľbám beží od 29. októbra. Skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb, tzn. vo štvrtok ráno o 7 hodine. Informačné moratórium bude platiť aj vo volebný deň až do zatvorenia volebných miestností o 20:00 hodine.
S blížiacim sa dňom volieb vrcholia predvolebné aktivity kandidátov. V okresnom meste predovšetkým tých, ktorí sa usilujú o post primátora. Ten súčasný získal pre svoju podporu aj stranu Smer- sociálna demokracia a jej okresného šéfa Jána Babiča.
Leták 001
V letáku, distribuovanom do poštových schránok, majú obaja príhovor na titulnej strane. Pavol Burdiga (Most) tam okrem iného uviedol: „Je mi veľkou cťou, že v nadchádzajúcich komunálnych voľbách ma podporujú rôzne politické strany a medzi nimi aj Smer – sociálna demokracia.“  
10511570_10154718736265720_7186598456623494320_o
Alternatívou voči Burdigovmu a Babičovmu spojenectvu chcú byť kandidáti Občianskeho klubu Rožňava (OK Rožňava.).
Ako pre infoRoznava.sk uviedol Matúš Bischof, svoju recesisticky ladenú kampaň postavili na absurdnosti Burdigovho oprášeného sloganu z pred dvoch rokov o tom, ako je vraj dôležité byť a aj ostať Rožňavčanom, ktorý parodujú vlastným: „Je dôležité byť a aj ostať jablkom“.
„Jablko je zdravé, silné a obľúbené,“ dodal s úsmevom.
Hoci sa Burdiga pýši na bilbordoch aj logom Strany maďarskej koalície (SMK), jeden z jej štyroch kandidátov, Peter Kmotrik (piatym mal byť Attila Kelecsényi, no na protest proti spôsobu schvaľovania podpory pre Burdigu odmietol kandidovať), zverejnil na sociálnej sieti obrázok, kde si robí zo spojenectva Burdigu s Babičom posmech.
1459232_10202149586301410_4079557358868040337_n

Správni kandidáti – z Rožňavy doteraz  iba ôsmi

Webový portál spravnikandidati.sk je nezávislým, nestraníckym a neziskovým projektom zoskupenia občianskych združení, mimovládnych organizácií a občianskych iniciatív.
Jeho cieľom je uskutočniť zmeny na lokálnej úrovni v prospech efektívnejšej a otvorenejšej samosprávy. Presadzuje deväť opatrení, k prijatiu ktorých sa kandidáti a kandidátky verejne zaväzujú počas predvolebnej kampane.
Následne majú 12 mesiacov na ich prijatie, s tým, že ich úspešnosť bude vyhodnocovať expertný tím a miestni aktivisti.
Z Rožňavy sa do projektu prihlásilo doteraz len 8 zo 71 kandidátov na poslancov (stav k 9. 11.), ktorí sa tak verejne zaviazali, že v prípade svojho zvolenia budú v 13-člennom zastupiteľstve presadzovať 9 opatrení tohto projektu.
Spravnikandidati.sk – 9 opatrení:

1. efektívne nákupy 2. férové výberové konania na miesta v samospráve 3. spravodlivé prideľovanie bytov a miest v materských školách 4. mestské podniky otvorené kontrole 5. informovanie o hospodárení samosprávy 6. odpolitizovanie mestských novín/médií 7. otvorená online komunikácia s občanmi 8. zapájanie občanov do rozhodovania samosprávy 9. informovanie o rozhodovaní samosprávy
 

Diskusiu v RVTV naživo neodvysielajú

Aj keď mesto Rožňava má vlastnú televíziu s rozpočtom 60 tisíc eur na dva roky, predvolebnú diskusiu kandidátov na primátora RVTV neodvysiela. Jej konateľ Peter Benedikty argumentoval “technickými a personálnymi dôvodmi“. Na otázku, akými presne, neodpovedal.
Na základe objednávky odberateľa, teda mesta, sa dodávateľ (RVTV) v zmluve, podpísanej v septembri t. r., zaväzuje okrem iného vysielať aj “diskusné relácie zo štúdia.”  Tento záväzok mesto v zastúpení primátora Burdigu opomenulo.
RVTV sa pritom chystá vysielať zo záznamu diskusiu, organizovanú študentským parlamentom mesta, kde majú zaznieť „presvedčivé argumenty, zaujímavé témy, ostré otázky.”
Podujatie študentskej organizácie, spadajúcej pod Centrum voľného času, financovanom z rozpočtu mesta, sa má uskutočniť v pondelok 10. novembra už o 13-tej hodine v Kongresovej sále budovy historickej radnice na Námestí baníkov.
Foto: Facebook.com
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Uctili si aj komunistických pohlavárov
Kandidáti na primátora diskutovali v rozhlase (zvukový záznam)

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery