..a na množství nehleďte

Mestské zastupiteľstvo v Rožňave schválilo na svojom prvojúlovom rokovaní zníženie počtu mandátov zo súčasných 17 na 13.

Zmena bude platiť už pre nasledujúce volebné obdobie, ktoré začne budúcoročnými jesennými komunálnymi a župnými voľbami.

Najprv telegrafický pohľad do histórie.

O znížení počtu poslancov z vtedajších 19 na 13 som napísal 21. februára 2010 v texte Hej, páni konšelé.

Následne vznikla 25. februára občianska iniciatíva Občiansky klub Rožňava, resp. OK Rožňava.

Reprezentovali ju Matúš Bischof – hovorca, Miro Droždiak, Rado Kovács, Peter Kmotrik a Miro Timár.

A prvou aktivitou OK Rožňava bol práve návrh na zníženie počtu poslancov mesta z 19 na 13 a počtu volebných obvodov zo 4 na 2.

A teraz skok do súčasnosti.

Po rokoch sa poslanci prinavrátili k tomuto návrhu, ktorý bol medzičasom zvrátený, síce nie k 19, ale len k 17 poslaneckým mandátom.

Žijúc v ostatných rokoch v ústraní, som si prehral aspoň túto časť ich rokovania.

V diskusii bola namietaná reprezentatívnosť zníženého počtu poslancov. Tú však je možné ošetriť rozšírením počtu volebných obvodov zo súčasných 2 povedzme na 6.

Naše mesto vnímame a poznáme podľa jednotlivých lokalít, ako sú napr. sídlisko Juh, sídlisko Stred, sídlisko Podrákoš, sídlisko Vargovo Pole, Nadabula a Rožňavská Baňa, a severná časť mesta.

Do takto vytvorených volebných obvodov by mohlo byť 13 poslaneckých mandátov prerozdelených podľa počtu obyvateľov, tzn. niekde by ich bolo viac (sídlisko Juh), inde zas menej, resp. len po jednom.

Isteže to treba rozmeniť na drobné, prepočítať počty obyvateľov v uvedených lokalitách, navrhnúť hranice i počty volebných obvodov apod.

Novozvolení 13 poslanci by tak boli zároveň odrazom reprezentatívnosti jednotlivých častí mesta a voličov s ich vlastnými problémami.

Mimochodom, po tom volá časť verejnosti aj vo vzťahu k štátnemu parlamentu, ktorý je volený len v jednom volebnom obvode a tak jeho veľkú časť tvoria obyvatelia Bratislavy a blízkeho okolia.

Tu v meste si to môžeme skúsiť napraviť. Ale to je už práca pre poslanca, či poslancov, ktorí by sa tejto myšlienky ujali a spresnili ju podľa daných možností.

Ilustračné foto: Archív RTVS, Jan Žižka, filmová adaptácia románu Aloisa Jiráska

Prečítajte si tiež: Aby sa im dobre rokovalo

Dokument: Návrh na zníženie počtu poslancov MZ vo volebnom období 2022 – 2026 so zachovaním počtu volebných obvodov

Videozáznam RVTV z rokovania MZ Rožňava 1. 7. 2021 – predmetný bod začína v 2 h a 12 minúte

Belo Hefler

O autorovi Belo Hefler

Vyštudoval politológiu na FiF UK v Bratislave, publikoval napr. v Rádiu Slobodná Európa, v týždenníkoch Domino Efekt, Fakty, Reflex (CZ) a v denníku SME, kde zastával post zást. obchodného riaditeľa. E-mail: behe@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od Belo Hefler →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery