17. 11. 2009: Rožňava nahlas!

DSCF9954Prihovárame sa vám, občanom nášho mesta, v deň 20. výročia Nežnej revolúcie, počas ktorej sme boli aktérmi vtedajšieho diania a ktorej cieľom bola slobodná občianska spoločnosť. Dnes, po dvadsiatich rokoch, sme však príliš často svedkami pomerov, ktoré mnohých ľudí priviedli k apatii a k znechuteniu z verejného života.
Lenže práve toto vyhovuje tým, ktorí nám dnes vládnu, naše mesto nevynímajúc. Demokracia však nie je len formálny spôsob spravovania vecí verejných, ale má aj svoj obsah v podobe kultúry politiky.
Tá je dnes na mizernej úrovni. Večne nasrdený premiér opovrhujúci ideálmi Novembra ´89, ktorý blúdi v týchto dňoch v Moskve, je symbolom aj našich miestnych pomerov. Spôsob získavania hlasov voličov pre kandidátov jeho strany vo voľbách do VÚC je výsmechom slušných ľudí a zneužitím zlej sociálnej situácie väčšiny rómskej komunity. Je to popretie princípov slobody a demokracie, ktoré zneli námestiami pred dvadsiatimi rokmi aj tu, v Rožňave.
Dnes však máme možnosť zmeniť tento stav. Príležitosťou sú slobodné voľby, v ktorých si o pár mesiacov zvolíme nový parlament, ale taktiež voľby do mestského zastupiteľstva, ktoré sa budú konať koncom budúceho roka. Vznikajúca občianska iniciatíva by mohla byť iniciátorom dialógu ľudí, ktorí sa nechcú mlčky prizerať, ako si suita mocných parceluje náš spoločný životný priestor.
Už toho bolo dosť! Aj Rožňava môže mať v samospráve zastúpenie ľuďmi, ktorí budú skutočnými zástupcami svojich voličov a svoj poslanecký mandát budú vnímať výlučne ako službu verejnosti.
Rožňavčania, prestaňte byť ľahostajní! Prestaňte čakať na iných, že to za vás zmenia, zmeňte to vy sami! Vytvorte občiansku platformu, ktorá bude priestorom pre hľadanie riešení a najmä ľudí, ktorí ich pôjdu presadzovať ako kandidáti do mestského zastupiteľstva. Je to výzva najmä k vám, mladším. Nenechajte veci plynúť pomimo vás, staňte sa šancou pre toto mesto!
Dá sa to. Dnes vám už nič nehrozí, iba vlastná pohodlnosť.
V Rožňave 17. novembra 2009
Za Verejnosť proti násiliu z r. 1989:
Ambrus Ferenc, Dianiška Ivan, Dravecký Jozef, Hefler Belo, Kováč Karol, Kušnierová Edita,Takáč Tibor

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery