Zachráňte slimáka!

Pri pohľade von z okna šmátram rukou automaticky po škatuľke s čiernym čajom. Aspoň ho trochu zjemním niekoľkými kvapkami sójového mlieka a rozmýšľam, čo tak asi stvárajú teraz moji spolupútnici, vyznávajúci kult silnej kávy. U sestry, inak silnej kávičkárky, nebadám žiadnu zmenu. Na otázku Akú kávu si dáš? odpovedá stále rovnako, bez zjavného citového vypätia: „Silnú.“
Žiadny cukor, med či mlieko. To všetko vraj iba kazí chuť. „ A nebolí ťa z toho žalúdok?“ Pýtam sa to stále, hoci odpoveď dostávam vždy rovnakú. Nejako ma to nie a nie omrzieť. Ani roky, strávené popíjaním liekov a dodržiavaním všakovakých zdravotných diét, ma nenaučili považovať za normálne, že si niekto len tak vypije ráno na prázdny žalúdok hrnček silnej kávy a nič sa mu nestane. Je toto spravodlivé?
Brat, milovník silného Turka s niekoľkými lyžičkami cukru, dávkuje kávu podľa nálad svojej malej dcérky a podľa počtu hodín strávených v posteli. S pokojom Angličana vraví, že kávu pije iba od jej narodenia a vzhľadom na množstvo životnej energie, ktorej má tento miničloviečik na rozdávanie, už ani nevníma zmeny počasia. Že je u nás už niekoľko týždňov ako na Britských ostrovoch? Nepodstatné. Veď malá Emka sa medzitým naučila zo dvadsať nových slov. Že je hmla ráno i večer a medzitým raz dážď, inokedy zase trochu sneží a potom čosi medzitým? „Vieš čo, malá už vie dopovedať riekanku. Emka,“ zvolá nadšene a pokúša osud: „Slimák, slimák vystrč rožky…“ Malá sa zatvári veľmi vážne, nazainteresovaný by to tipoval na ťažkú filozofickú dišputu a automaticky doplní „… dám ti múčky na parôžky“.
Držiac v ruke každý vlastný hrnček s teplým blahodárnym nápojom sa veselo zhodneme na tom, že zvyšok riekanky ju radšej učiť nebudeme. Nie, nesúvisí to so zlým počasím, ani s jej príliš nízkym vekom. Dokonca ani množstvo prijatého kofeínu či teínu nehralo pri prijímaní rozhodnutia kľúčovú úlohu. To iba naša pozdvihnutá nálada nám našepkala, aby sme sa zľutovali nad osudom úbohého slimáčika a nevydali ho napospas múdrosti našich starých mám.
Slimák, slimák, vystrč rožky,
dám ti múčky na parôžky.
Keď ich nevystrčíš von,
podpálim ti dom
a ty zhoríš v ňom.
 
Lenka Bischof
Ilustračné foto: Stock.xching

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery