Za volantom v uliciach mesta

Rožňava je známa svojím problémom s miestami na parkovanie a s problematickými uličkami, v ktorých sa dve autá niekedy ledva obídu (ak sa pritrafí práve pred autom priehlbina nad kanalizačnou šachtou, tak vôbec; musí jedno z nich zastať, aby nevošlo do nepríjemnej jamy).
Stredoveký urbanizmus mesta nedovolí všetko, čo by sme si ako vodiči želali. Preto by sme mali byť k tejto danosti mesta ohľaduplní, lebo inak to nie je možné – mesto sa prestavovať nebude. Poniektorí z nás – vodičov, si to ale vôbec neuvedomujú a správajú sa ako na niekoľkoprúdovej diaľnici.
V poslednom období si zapisujem čísla áut, ktoré hrubo porušili dopravné predpisy nevhodným predbiehaním alebo nedodržiavaním predpísanej rýchlosti. Tento jav pravidelne zažívam pri vjazde na obidva kruhové objazdy, kde musím dávať veľký pozor na vozidlá, ktoré pravidelne vbehnú predo mňa sprava napriek tomu, že už som na kruhovom objazde, kde mám samozrejme prednosť.
Stálym problémom je dávanie prednosti pri výjazde z námestia smerom na Betliarsku, kde sa pripája hlavná spred nemocnice. Pod domovom dôchodcov sa zase často preháňajú „budúci automobiloví pretekári“, ktorí si neuvedomujú, že tam chodí peši hodne starých ľudí a mnohí záhradkári, ktorí tam majú svoje záhrady. Tam by hádam bola namieste aj päťdesiatka.
Opakujúcim sa javom je predbiehanie v susedných obciach; je až typické, že to robia prevažne vodiči volkswagenov, alebo iných silných áut.
Katastrofálna situácia je na ulici Akademika Hronca v Rožňave, kde oproti výjazdu z ulice Cyrila a Metoda je už vyše polroka rozbité cestné zrkadlo a a ľavej strane zabraňujú výhľadu zaparkované autá na úplne nevyhovujúcom parkovisku vedľa mestského parku. Kamenné oplotenie bývalého areálu starej nemocnice je rovnako veľkou prekážkou v plynulosti dopravy na tejto ulici.
Určite je v meste množstvo ďalších problémov, ktoré je hodno spomenúť. Zatiaľ však chcem týmto príspevkom hlavne apelovať na vodičov, aby jazdili oveľa ohľaduplnejšie a hlavne trpezlivejšie.
Rada by som však poprosila aj chodcov, aby sa na priechodoch nepohybovali prechádzkovým krokom, ale oveľa pružnejšie, a aby na svoj pohyb v meste používali na to určené chodníky, nie vozovky; nepochopím, prečo taký pekný chodník pred viacúčelovou budovou oproti nemocnici (bývalý sväzarm), chodcov neláka a všetci sa motajú na krajnici ostrej zákruty tak, že sa niekedy doslova obtierajú o autá, ktoré smerujú do nemocnice alebo z mesta.
Budem rada, keď sa so svojimi skúsenosťami k tejto téme podelia s nami aj iní vodiči.
Dita Kušnierová
Autorka je historičkou umenia. 
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery