Vymenovanie sudkyne z Rožňavy pozastavil

Prezident Andrej Kiska minulý týždeň v utorok vymenoval sedem kandidátov za sudcov bez časového obmedzenia. Ešte predtým oznámil, že kandidátku Juditu Gabonaiovú Hrenčukovú z Rožňavy za sudkyňu zatiaľ nevymenuje pre vážne pochybnosti o objektívnom prístupe výberovej komisie vo výberovom konaní, v ktorom uspela.
„S pánom prezidentom sme sa o tom rozprávali, vráti nám to a budeme o tom znovu rokovať. Neviem povedať, čo bude, je to po prvý raz, čo takýto prípad máme,“ reagoval podpredseda Súdnej rady SR Ján Vanko.
Práve Súdna rada na základe výsledkov výberového konania zasiela prezidentovi návrh na vymenovanie kandidáta na sudcu do funkcie. Podľa Vanka boli podklady na vymenovanie kandidátky na sudkyňu v poriadku.
„Tu je problém v tom, možno pre vás, pre mňa to nebol problém, že to je dcéra sudkyne, to je všetko,“ povedal novinárom Vanko. Na otázku, či bude iniciovať nejaký postup, aby boli pochybnosti prezidenta odstránené, uviedol, že na to nevie odpovedať.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) tvrdí, že nemá žiadne výsledky vyšetrovania, ktoré by spochybňovali výberový proces kandidátky na sudkyňu.
„Pokiaľ by sa podozrenia, ktoré boli verejne vyslovené, potvrdili, tak by to bolo potrebné riešiť v zmysle zákona,“ dodal s tým, že nemá právomoci, ktoré by ho oprávňovali tieto podozrenia prešetriť. Vyšetrovacie právomoci podľa neho nemá ani Súdna rada, ak by bol spáchaný trestný čin, vyšetrovať by to podľa neho mali orgány činné v trestnom konaní.
Prezidentská kancelária informovala, že Andrej Kiska zaslal v pondelok (25.8.) list podpredsedovi Súdnej rady Vankovi, v ktorom mu oznámil, že prerušil konanie o vymenovaní Gabonaiovej Hrenčukovej za sudkyňu. Zároveň vo svojom liste uviedol viaceré fakty, ktoré ho k tomu viedli.
Prezidentská kancelária pripomenula, že kandidátka neuspela v inom výberovom konaní, pracuje na okresnom súde v Rožňave, kde sa uchádzala o miesto sudkyne, jej matka tam pôsobí dlhé roky ako sudkyňa a výberovú komisiu vymenoval predseda tohto súdu.
„Pochybnosti vzbudzuje aj fakt, že kandidátka uspela až po ústnej časti výberového konania, v ktorom výrazne, ale bez možností akejkoľvek kontroly uspela nad ostatnými uchádzačmi,“ uviedla Kancelária prezidenta SR vo svojom stanovisku s tým, že Súdna rada týmto pochybnostiam nevenovala svojom zasadnutí žiadnu pozornosť.
Podľa stanoviska sa prezident domnieva, že by Súdna rada mala tieto pochybnosti potvrdiť alebo vyvrátiť.
V utorok tohto týždňa prezident inicioval stretnutie so zástupcami sudcov a mimovládnych organizácií s úmyslom zlepšiť proces výberu sudcov všeobecných súdov.
Pozvanie hlavy štátu prijali Samuel Spáč z Transparency International Slovensko, Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play, Zuzana Čaputová zo združenia Via Iuris, Ján Hrubala zo združenia Sudcovia za otvorenú justíciu a ministerstvo spravodlivosti zastupoval generálny riaditeľ sekcie legislatívy Juraj Palúš.
Účastníci diskusie sa zhodli na troch zásadných východiskách na zlepšenie výberu sudcov všeobecných súdov. Sú to: sprísnenie výberových kritérií, štandardizácia výberových procesov a realizácia transparentných a otvorených výberových konaní.
Ilustračné foto: Archív Kancelárie prezidenta SR
Súvisiace články: Sme a Pravda o rožňavskom súde

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery