Verejnosť informovali priamo na hrade

V stredu podvečer sa uskutočnilo na hrade Krásna Hôrka avizované stretnutie s občanmi, najmä z obce Krásnohorské Podhradie. Hojne boli zastúpené aj média, celoštátne i lokálne.
Prítomných informoval Július Barczi, zástupca generálneho riaditeľa SNM, ktorý po nedávnom skončení pracovného pomeru s riaditeľkou Múzea v Betliari, Evou Lázárovou, priamo riadi toto múzeum, pod ktoré spadá okrem hradu aj kaštieľ v Betliari a mauzóleum.
Ako na vstupnom nádvorí hradu pred niekoľkými desiatkami ľudí uviedol, na hrade, ktorý v marci 2012 vyhorel, prebieha v súčasnosti druhá etapa obnovy zameraná na trvalé krovy a strechy. Nadväzuje tak na predchádzajúcu etapu pod názvom Dočasné prestrešenie a lešenie, ktorá skončila na jar tohto roku.
DSCF1375
„Trvalé krovy by mali stáť do 18 mesiacov od začiatku tohto júna, kedy bola podpísaná zmluva s novým zhotoviteľom, ktorým je firma Hornex,“ povedal okrem iného.
Ako pripomenul, požiar hradu zasiahol nielen strešné konštrukcie, ale aj murivá, ktoré degradovali až do hĺbky viac ako jeden meter. Nutná tak bola ich náročná obnova.
„Dnes máme na celom hrade na všetkých objektoch vymurované korunné murivá a rímsy. Na všetky objekty sa položil dubový rošt, na ktorý sa budú dvíhať krokvy, krovová konštrukcia,“ vysvetlil Barczi postup prác.
DSCF1362
Priblížil ďalej, že na hrade prebiehali premeriavacie práce, aby sa projekt s rozsiahlou projektovou dokumentáciou overil.
„Jednak sa musel zamerať celý objekt, muselo sa zistiť, ako vyzerá, čo tu je, a potom sa začal ten projekt havarijného prestrešenia, ktoré teraz na Krásnej Hôrke vidno, a rovnako aj trvalých krovov,“ konštatoval Barczi.
 „Samozrejme, nie so všetkým, čo sa tu udialo, súhlasíme. Je tu dočasný krov, ktorý budeme demontovať a na jeho miesto budeme stavať v podstate nový. To je vec, ktorú ja osobne by som robil inak, ale to je minulosť, k tomu sa ani vyjadrovať nebudem,“ dodal.
V apríli tohto roku dosiahli vynaložené náklady na rekonštrukciu zhruba 1,2 milióna eur.
Foto & Video: infoRoznava.sk / Michal Valaštek

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery