Veľa ľudí sa bojí ozvať

Viliam GriegerO podivnom priebehu volieb sme sa rozprávali s predsedom Obvodnej volebnej komisie pre volebný obvod č.8 – okres Rožňava, Viliamom Griegerom (SDKÚ-DS).
Počas sobotňajších volieb do orgánov samosprávnych krajov sa v rožňavskom obvode vyskytlo podozrenie skupovania hlasov, napr. v obci Krásnohorské Podhradie, Pašková a Dobšiná.
Akých čísel na kandidátke sa malo týkať skupovanie hlasov v Dobšinej?
Boli to čísla 1,3 a 16.
Čiže kandidáti Smeru?
Tak o jednotke to nemôžem povedať, pretože je rozdiel, či sa to týka kandidáta na poslanca, alebo na župana. Ale boli to č. 1, 3, 16 a 20. Toto bol podnet k tomu, že tieto lístky sa dávali, resp. ostali aj na pulte. Členovia komisie boli pohoršení nad tým, čo sa vlastne deje a akým spôsobom sa tieto voľby prevádzajú.
Bola o tom v obvodnej volebnej komisii diskusia?
V obvodnej komisii boli oboznámení s výsledkami, čo sme preverili priamo na okrsku. Bol tam stanovený postup, že to má byť preverené na polícii. My sme faxom poslali ústrednej volebnej komisii materiál, ktorý sme obdržali a takisto aj zápisnicu, teda sťažnosť z okrskovej komisie z obvodu číslo 3 v Dobšinej.
Mali ste podnety aj z iných miest v okrese, resp. v rožňavskom obvode?
Áno, konkrétne z Krásnohorského Podhradia nám jeden občan telefonoval, že má nafotené autá, ktoré zvážajú Rómov k voľbám. Pri previerke v komisii nebolo zaznamenané pred volebnými miestnosťami nejaké zhromaždenie. Takže sa len mohlo stať, že tých Rómov zvážali v osobnom vozidle a viackrát sa otočili. Ale v komisii neboli zaznamenané ani návaly, ani neprístupnosti, ktorými by boli voľby narušené. Boli nám hlásené aj také záležitosti, že naďalej chodia vozidlá, ktoré skupujú hlasy voličov za 5 eur. Bolo dosť ťažké to zistiť, pretože nič nebolo povedané konkrétne. Napríklad v Paškovej sa stalo, že tam komisia išla na bežnú obhliadku a natrafila na vozidlo, ktoré miesto rýchlo opustilo. Ale nie je nikto, kto by to dosvedčil. Darmo máme slobodu a demokraciu, veľa ľudí sa bojí vystúpiť a povedať aké prešľapy sa robia.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery