V osade zahrajú Slobodka, Korben Dallas, Para…

Na konci prázdnin pribudne na Slovensku ďalší festival Moldava Spolu, ktorý bude v piatok 29. augusta v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Na festivale zahrá Slobodná Európa, Korben Dallas, hostia z Maďarska Parno Graszt. Zaujímavosťou bude koncert muzikantov priamo z osady, ktorí si dali priliehavý názov Chalani z …chatrče, či spoločný koncert skupiny Para so Sendreiovcami.
Vystúpi aj detský zbor Superar, dve divadlá z rómskych komunitných centier a OZ Haliganda predstaví svoj Rozprávkový automat. Súčasťou festivalu bude aj výstavu fotografií Karola Horvátha z Moldavy nad Bodvou a prezentácia výtvarných prác rómskych detí z komunitných centier.
Podujatie sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Moldava Spolu vychádza z tradície festivalu Šobov Spolu, ktorý vznikol v roku 2010 v osade Šobov pri Banskej Štiavnici, neskôr sa v pozmenených názvoch konal v Klenovci a Kokave. Podarilo sa vytvoriť podujatie, ktoré celkom prirodzene spája dva často rozdelené svety.
„Mnohí Štiavničania sa napríklad prvýkrát v živote zastavili v Šobove, časti ich mesta, v ktorej často len pridávajú rýchlosť, aby ju prešli čo najrýchlejšie. Atmosféra bola vynikajúca, veríme, že sa to podarí aj v prípade osady Budulovská,“ vraví za organizátorov Matúš Vallo z Pary.
„Vážime si záštitu prezidenta Andreja Kisku, považujeme to za dôležitý signál toho, že chce pomôcť riešiť situáciu najchudobnejších ľudí v našej krajine. Zvlášť je to dôležité v prípade rómskych osád, kde je chudoba najkoncentrovanejšia. Veríme, že sa návštevníci festivalu presvedčia, že aj v osade Budulovská žije mnoho priateľských a šikovných ľudí, ktorí si zaslúžia našu pozornosť,“ dodáva Lýdia Šuchová z neziskovej organizácie Equity, ktorá v osade roky pôsobí.
Organizačne zastrešujú festival neziskové organizácie ETP Slovensko, EQUITY a Mestské zásahy, spolu s agentúrou Pohoda Festival. Mnohé práce budú vykonávať priamo ľudia z osady.
Podujatie je možné finančne podporiť prostredníctvom výzvy na portáli www.ludialudom.sk: https://www.ludialudom.sk/vyzvy/1447. Vstup na festival je voľný, od mestského úradu v Moldave nad Bodvou bude medzi 11.00 a 20.00 hodinou premávať aj kyvadlová doprava.
Program:
10.30 futbal Výber hudobníkov – FC Budulovská
12.00 divadlo KC Rudňany a KC Budulovská
13.20 Korben Dallas
14.15 Detský zbor ((superar))
15.00 Parno Graszt (HU)
16.00 Slobodná Európa
17.00 Chalani z chatrče
17.40 Sendreiovci + Para
Foto: Archív – festival Šobov Spolu

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery