V minulosti na vzdelaní trvali

Výberové konanie na post konateľa rožňavskej mestskej televízie RVTV naďalej vzbudzuje pochybnosti vo verejnosti. Výberová komisia i siedmi poslanci, ktorých hlasmi jej návrh zastupiteľstvo koncom apríla schválilo, ignorovali zverejnené kritériá.
V nich boli uvedené ako kľúčové podmienky vysokoškolské vzdelanie s príslušným zameraním a prax v lokálnych, regionálnych alebo celonárodných médiách. Komisiou vybraný a poslancami schválený uchádzač nespĺňal ani jednu z nich. Naopak, ďalší uchádzač, vyštudovaný žurnalista s dvojročnou mediálnou praxou, bol na tento post pre komisiu i časť poslancov nedostatočným adeptom.
Nechajme stranou schopnosti výberovej komisie posúdiť kvality uchádzačov na tento špecifický post, pripomeňme si podobnú situáciu z pred piatich rokov. Vtedajší konateľ bol odvolaný práve z dôvodu svojho nedostatočného vzdelania. Aspoň tak to tvrdili vtedy predstavitelia mesta.
„Netreba za tým hľadať nič výnimočné, len to, že doterajší konateľ nespĺňa naše požiadavky na vzdelanie, nemá ani stredoškolské s maturitou. Hoci je televízny kumšt špecifický, trváme na tom, aby bol konateľ aj patrične vzdelaný,“ uviedol v r. 2007 primátor Rožňavy Vladislav Laciak (Nez.) pre regionálne noviny . „Dôvodom na odvolanie konateľa televízneho štúdia teda nie je nespokojnosť s hospodárskymi výsledkami, ale nedostatočné vzdelanie,“ dodal. „Netuším, kto by mal byť novým konateľom, ale určite to nebude hutník, baník, alebo zverolekár,“ zdôraznil vtedy V. Laciak zámer mať na poste konateľa človeka s vysokoškolským vzdelaním zameraným na masmédiá.
Paradoxne, teraz by mal ten istý primátor menovať do funkcie konateľa mestskej televízie uchádzača s „nedostatočným vzdelaním„, aj keď podľa členky výberovej komisie a právničky mestského úradu Eriky Mihálikovej, odvolávajúcej sa na zákon o výkone prác vo verejnom záujme, sa spĺňajú kvalifikačné predpoklady aj vtedy, ak je štúdium začaté. V podmienkach výberového konania to však uvedené nebolo, je preto otázne, či nebude môcť byť úspešne spochybnené aj z právneho hľadiska.
Podľa smernice o obsadzovaní voľných pracovných miest v rámci mesta Rožňava, ktorá určuje aj to, čo má obsahovať zápisnica a jej prílohy, môže primátor v prípade, že s návrhom nesúhlasí, zmeniť poradie uchádzačov o zamestnanie alebo vypísať nové výberové konanie.
Dokument: Zápisnica z výberového konania
Súvisiace články:
Chochula: Konkurz bol nespravodlivý
Schválili nového konateľa RVTV
RVTV: Byť či nebyť?
Záznam vysielania RVTV z rokovania poslancov o novom konateľovi mestskej televízie:

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery