V hre je až milión eur

 V Stratenej si veľa sľubujú od švajčiarskeho projektu, ktorý má prispieť k rozvoju cestovného ruchu. 
Kataster Slovenský raj má totiž ponúknuť vznik centra, ktoré pomôže v tomto národnom parku zvýšiť atraktívnosť a hlavne priláka viac turistov. „Zámer je taký, aby vznikla aj turistická kancelária. Dvoma kolami sme už prešli a čakáme či to vláda posunie do Švajčiarska. Veríme že budeme úspešní,“ vraví starostka Stratenej Erika Oravcová.
V hre nie je málo – až milión eur. Z tejto sumy by 48 % smerovalo do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne na vytvorenie spomínaného centra v bývalom pavilóne služieb. „Bol by tam aj tzv. stacionár, aby v čase zatvorenia jaskyne mohli návštevníci využiť aj iné služby. Napríklad Natura 2000, čo je systém, ochrany prírody – o rastlinách, stromoch, pohybe v parku. Návštevník by tak dostal všetky dôležité informácie,“ spomenula starostka. Chýbajúci článok by pomohol aj miestnym obyvateľom získaním nových pracovných príležitostí.
„Cestovný ruch prešľapuje na mieste. Súvisí to s nedostatkom peňazí, ale aj s udržiavaním čistoty a poriadku v okolí. Problémom je totiž najmä kosenie lúk. Sme krásnou dedinou, no nevykosené pasienky nie sú dobrou vizitkou. Náš obecný úrad s dvoma pracovníkmi však na to nestačí. Spolu s ochranou životného prostredia sa snažíme nájsť zlatú strednú cestu, aby sa našiel spôsob a možnosti. Vlastníci sa totiž musia starať o svoje pozemky aj keď sme vo vysokom pásme ochrany. Ide aj o strmé svahy, takže jednoduché to nie je a sankcie by sa mohli minúť účinku,“ dodala Oravcová.
Len v Stratenej ide až o 20 hektárov pôdy. Projekt cestovného ruchu je síce na dobrej ceste, ale vyhrané ešte nemajú. Hoci starí pamätníci prizvukujú, že dobre už bolo, práve pohyb v národnom parku nebol riadený. Turistov je totiž jednoduché pokutovať, že nesmú to a ani to. No skôr ich treba usmerniť v opačnom garde – to aj toto môžete za pomoci obce a vzniknutého centra turistického ruchu.
Článok bol prevzatý so súhlasom redakcie Hornohnilčanského spravodaja.
Foto: Mgr. Rudolf Pellionis

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery