Už ste ich dali začipovať?

DSCF0496Každý majiteľ psa, mačky či fretky je povinný dať svoje zviera do 30. septembra začipovať. Ak tak neurobí, hrozí mu od veterinárnej správy pokuta do 300 eur.
Informuje o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR). Aplikovať mikročip smie iba veterinárny lekár. Údaje o identifikácii zvieraťa a jeho majiteľovi musia byť v Centrálnom registri spoločenských zvierat, kam ich zadáva veterinár, ktorý psa označil.
Podľa veterinárnej lekárky Tamary Pellerovej mikročip obsahuje číselný kód, pod ktorým je zviera zaregistrované v registri, ako aj údaje o ňom, jeho majiteľovi a očkovaniach. „Zviera, ktoré nebude do 30. septembra označené mikročipom, nebude veterinárom ošetrené a takého chovateľa budeme musieť nahlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe,“ uviedla Pellerová.
Problém môže vzniknúť predovšetkým na dedinách, kde žije veľa psov. Tam to bude podľa jej slov zrejme tak, že psy nebudú začipované, kým s nimi majitelia neprídu na ošetrenie či očkovanie. „Potom sa tomu už nevyhnú, skôr či neskôr ich veterinári budú musieť označiť mikročipom,“ poznamenala.
To však neznamená, že dať zviera začipovať stačí hocikedy aj po 30. septembri. Pre každého majiteľa platí táto povinnosť, a to stihnúť to do tohto dátumu. Problém bude skôr s mačkami, pretože väčšina ľudí ich len kŕmi, pričom oficiálne svojich majiteľov nemajú. „Ak sa však o mačky starajú a chodia s nimi pravidelne k veterinárovi, musia byť očipované,“ doplnila pre agentúru SITA veterinárna lekárka Tamara Pellerová.
Čítať údaje z mikročipov, a teda ich kontrolovať, budú tzv. čítacie zariadenia. Súkromní veterinárni lekári, ktorí zvieratá označujú, sú povinní funkčné čítačky vlastniť. „Takisto ich musí mať každá regionálna potravinová správa,“ pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. Tiež dodal, že čítačky si môžu kúpiť aj organizácie či fyzické a právnické osoby, ako je mestská polícia, útulky, obce a podobne.
Kontrolu nad dodržiavaním veterinárnych požiadaviek bude prostredníctvom veterinárnych inšpektorov vykonávať regionálna veterinárna a potravinová správa. „Súčasne budú označovanie zvierat čipom kontrolovať aj súkromní veterinári pri očkovaní či pri ošetrení,“ uzavrel pre agentúru SITA Hajnala z ministerstva pôdohospodárstva.
Chov nebezpečných pavúkov či plazov má posudzovať obec
Rozšíriť právomoc obcí udeľovať súhlas s chovom alebo držaním všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen na triedy cicavcov, ako je to v súčasnosti, je cieľom návrhu novely zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne poslanca OĽaNO Martina Fecka. Ak v parlamente uspeje, obce budú od nového roka posudzovať ambície občanov chovať alebo držať jedovatých pavúkov, obojživelníkov, paryby alebo plazy. Právnou normou sa bude NR SR zaoberať na septembrovej schôdzi.
„V našom bezprostrednom okolí žije množstvo živočíšnych druhov, ktoré môžu byť pre ľudí svojím správaním, stavbou tela, obsahom jedovatých látok, ktoré sa dostanú do tela človeka uhryznutím, bodnutím či napríklad vylučovaním kožnými žľazami, nebezpečné,“ upozorňuje Fecko, ktorému sa súčasná právna úprava nezdá dostatočná, keďže rieši len chov nebezpečných šeliem.
Okrem cicavcov však podľa jeho slov patria medzi nebezpečné živočíchy aj niektoré druhy a triedy pavúkovcov, obojživelníkov, parýb a plazov. „Tie sú vzrastovo menšie než živočíchy z triedy cicavcov a ich útek či napríklad prelezenie z bytu do bytu je jednoduchšie. V tejto súvislosti sa javí ako potrebné rozšíriť okruh nebezpečných živočíchov, na ktorých chov alebo držanie bude potrebný súhlas obecného zastupiteľstva, na všetky druhy a triedy nebezpečných živočíchov, ktoré doterajšia právna úprava pozná, a vyhnúť sa tak prípadom ohrozenia života a zdravia osôb, ktoré boli neraz aj medializované,“ vysvetľuje Fecko.
Chovateľ nebezpečného živočícha by mal mať čas požiadať obec o súhlas do 30. júna 2014. Konania začaté pred nadobudnutím účinnosti návrhu zákona sa však dokončia podľa doterajších právnych predpisov. „Polročná lehota na vysporiadanie týchto vzťahov sa javí ako dostatočná,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Minulý rok v júli poslanci schválili zákon, podľa ktorého chovatelia nebezpečných šeliem, ako sú tigre, levy či medvede, potrebujú pre svoju záľubu povolenie aj od obecného zastupiteľstva. Dovtedy bolo potrebné v prípade záujmu o chov nebezpečného živočícha získať rozhodnutie príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.
Zdroj: ŠVPS SR, TASR, SITA Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk/ pudlík Riky a westík Alex

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery