Utajení aktéri v Actorese

utajeni plagatMestské divadlo ACTORES uvádza vo štvrtok 19. novembra premiéru k 15. výročiu divadla pod názvom UTAJENÍ AKTÉRI.
Dej inscenácie, do ktorého sú zasadené ľudské bytosti, sa odohráva v Grand Café v malom francúzskom mestečku v roku 1918. Prostredie a obdobie začiatku 20. storočia napovedajú o 1. svetovej vojne, ére nemého filmu, sveta fotografie, sveta filmových hviezd, obdobia rýchleho technického rozvoja a rozvoja rôznych umeleckých smerov.
Avšak z celej tejto plejády rýchleho pokroku je najdôležitejší čas – voľný čas, keď ľudia navštevujú francúzske kaviarničky, kde sedí klavirista a hudbou vytvára mágiu pre tých, ktorí potrebujú precítiť zastavení vo svojom vnútri čas.
A klavirista hrá, lebo ľudia tancujú, spievajú, riešia vlastné problémy, emócie. Hrá, pretože sa premieta nemá groteska Charlieho Chaplina.
Lež svet ilúzie je v protiklade s realitou hluku električiek, áut, streľby a náletov lietadiel na mestečko, ktoré je za oknom Grand Café. Kto je tá sila, ktorá nám nedovoľuje byť dobrými a šťastnými?
Politika tvrdí, že hospodárska kríza a následná vojna sú historickými zákonitými procesmi. A je to teda sila násilnej spoločnosti a jej mašinérie, ktorá sa dvíha enerčným spôsobom. Akoby sme nedokázali mať historický rozum a žiaľ iba uprednostňujeme túto bezduchú vlnu enercie.
Naše predstavenie je zamerané na poetiku sna, ilúzie, krásy, ktorú človek potrebuje, aby vo svete krutej reality prežil. Je to svet, v ktorom sa obyčajný človek stráca a častokrát zabúda na samotný život. Svet, do ktorého človek túži zapadnúť a oddávať sa hre lásky, hre metafor, hre tanca a komických situácií. Tak, ako vo filme.
K poetike predstavenia, ktorého autorkou je Tatiana Masníková a kol., patrí nielen slovo, komické gagy, lež aj živá hudba a projekcia. Ide o multimediálny projekt, v ktorom sa snúbi výtvarnosť jednotlivých obrazov a simultánnosť vonkajšieho a vnútorného sveta.
Účinkujú Peter Szőllős, Monika Hanzlíková, Róbert Kobezda, Kevin Ivanko, Júlia Labudová a.h., Pavel Mihaľák a.h., Michal Mihok a.h. a Arpi Farkaš a.h.
I. premiéra je 19.11.2009 o 19.00hod., II. je naplánovaná na 12. decembra. Inscenácia vznikla s prispením Ministerstva kultúry SR.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery