Učitelia štrajkujú aj v Rožňave

ROŽŇAVA – Dnes sa uskutoční výstražný štrajk učiteľov, ktorí tak chcú prejaviť nevôľu s nízkymi platmi a prostriedkami v školstve.
Podľa údajov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), ktorý štrajk organizuje, sa do štrajku chystá zapojiť 80 až 90 % základných škôl (ZŠ), vrátane materských škôl.
Spomedzi stredných škôl účasť na štrajku nahlásilo vo väčšine krajov okolo 70 percent. Do jednodňového štrajku sa zapojí asi 30 percent vysokých škôl, mnohé z nich semester začínajú až v polovici mesiaca.
Aj keď účasť na štrajku odmietlo Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS), odborový zväz registruje zatiaľ šesť základných a päť stredných cirkevných škôl, ktoré sa do boja za lepšie podmienky zapoja. Do štrajku sa plánuje zapojiť aj vyše 80 súkromných škôl.
Odborový zväz štrajkovým výborom na školách odporučil, aby sa vo štvrtok medzi 09.00 a 10.00 h stretli so štrajkujúcimi pred školou, prečítali vyhlásenie a aby štrajkové výbory oslovili miestne médiá.
Štrajkom, ktorý bude vo štvrtok trvať od 06.00 do 18.00 h, chcú školskí zamestnanci povedať nie návrhu štátneho rozpočtu v kapitole školstva, nedostatočnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov a škrtaniu výdavkov v rezorte, ktorý podľa nich pomáha spoločnosť vyviesť z krízy.
Zisťovali sme situáciu na niektorých školách v našom regióne.
„Naša škola sa na základe výsledkov hlasovania všetkých zamestnancov školy k štrajku pripojí,“ potvrdila nám Katarína Kopecká, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Rožňave.
„Na našej škole organizujú štrajk odbory, zúčastnia sa ho všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci školy,“ uviedol Juraj Králik, riaditeľ Základnej školy v Brzotíne.
Ako nám potvrdila Mária Prékop, riaditeľka Spojenej školy na Komenského ulici v Rožňave, štrajkovať bude aj ich škola.
ZO odborového zväzu pracovníkov školstva pri SOŠ obchodu a služieb v Rožňave oznámila riaditeľovi školy oficiálnym listom, že zamestnanci školy sa zúčastnia štrajku za zlepšenie platov a financovania školstva. „Zo 65 zamestnancov sa štrajku zúčastní 55, dvaja sa ho nezúčastnia a 8 zamestnancov sa štrajku nezúčastní, ale ho podporujú,“ uviedol Vojtech Kúkel, zástupca riaditeľa.
Ako nám potvrdili, do štrajku sa chystajú aj všetci zamestnanci Základnej školy v Štítniku.
„V našej škole sa štrajku zúčastní 50 z 51 zamestnancov školy, čo je 98 % účasť,“ matematicky presne zhodnotil situáciu Ján Džubák, riaditeľ Základnej školy na Zakarpatskej ulici v Rožňave.
„Pozor, pozor, pozor!!!“ – začína oznam s tromi výkričníkmi na internetovej stránke Základnej školy na ulici Pionierov v Rožňave. „Oznamujeme rodičom a žiakom, že naša škola sa zapojila do celoslovenskej akcie jednodňový výstražný štrajk,“ píše sa tam ďalej. „Od 6:00 do 18:00 hod. bude naša škola zatvorená!!!“
Samotná riaditeľka Erika Mihalovičová na naše otázky nereagovala, hoci práve jej škola sa prezentovala v celoštátnom denníku tým, že prinajmenšom jeden z učiteľov sa štrajku nezúčastní. „Asi sa budem musieť prispôsobiť, keď bude zavretá škola, nevlámem sa do nej,“ uviedol pre denník Sme jej kolega a učiteľ Matúš Bischof, ktorý štrajk nepodporuje. „Keď štrajkovali lekári, nepáčilo sa mi, že si brali pacientov ako rukojemníkov, preto to nechcem robiť ani ja s deťmi a ich rodičmi.“ Pred dvoma rokmi mu jeho žiaci podarovali tričko s nápisom “najlepšiemu triednemu”.
Foto & Video: infoRoznava.sk
Súvisiace články: Nie všetci učitelia chcú štrajkovať
ZŠ na ulici Pionierov v Rožňave vo štvrtok popoludní

Matematik Bélik: Štrajk učiteľov nič nevyrieši, odbory si len splnia povinnosť

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery