.týždeň trvá už päť rokov

otv-r622„Do .týždňa píšu ľudia, ktorí majú názor. A to je podľa mňa prednosť, nie slabina. Dokonca je to jediná prednosť, ktorou sa líši dobrý novinár od priemerného,“ hovorí Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu.
Jediný slovenský nebulvárny spoločenský týždenník .týždeň má za sebou päť rokov na trhu. Prežil aj svojho mladšieho konkurenta Žurnál. Časť pôvodných čitateľov sklamal, verných potešil hodnotami, ku ktorým sa hlási. Čítať viac
 
Štefan Hríb / Editorial / Desať rokov Smeru
Už 60 rokov je slovenská ľavica v kríze. Slušnejších sociálnych demokratov komunisti zlikvidovali už na úsvite diktatúry, a po jej konci, prezlečení za ľavicových demokratov, sami nepriniesli nič okrem populizmu. A Smer?
To, čo sa tu ešte dlho po roku 1989 tvárilo ako ľavica, bola v skutočnosti prispatá skupina ideologicky poškodených ľudí, ktorí brzdili všetky pokusy o premenu Slovenska na lepšiu krajinu. Občas sa im hovorilo postkomunisti (Schuster, Migaš, Koncoš), občas salónni ľavičiari (Weiss, Schmögnerová, Ftáčnik), ale v skutočnosti sa nelíšili. Všetci pochádzali z lona zločineckého režimu, všetci z neho profitovali, a všetci po jeho páde zo všetkých síl bránili zmenám, ktoré Slovensko nevyhnutne potrebovalo. Neexistuje jediný reformný zákon z kľúčových 90. rokov, ktorý by táto skupina ľudí aspoň podporila (samozrejme, že žiadny nepripravila). Títo takzvaní ľavičiari boli ako jeden proti reštitúciám, teda proti navráteniu majetku, ktorý ukradli, proti privatizácii, teda proti návratu súkromného vlastníctva, proti začleneniu Slovenska na Západ, teda proti nezávislosti od Moskvy, proti trhu, teda proti slobodnej ekonomike a aj proti základnej pravde o minulosti. Je až neuveriteľné, že takto definovaná skupina ľudí dokázala o sebe desať rokov udržiavať mýtus, že ide o ľavicu s istou vzdelanosťou, schopnosťami a dokonca zodpovednosťou. KSS ani SDĽ pritom neboli ľavica, ale brzda akejkoľvek slobody.
Keď sa hra na slovenskú ľavicu po 10 rokoch potupne skončila (pretože Schuster, Migaš a Koncoš sa nestali symbolom ľavice, ale oportunizmu), prišiel Robert Fico a jeho Smer. Bola to šanca, alebo hrozba?
Aj, aj.

Celý editorial si môžete prečítať v najnovšom vydaní časopisu, ktorý je v predaji od pondelka 14. decembra.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery