Turizmus, splašky a ľahostajnosť

Betliar, Polomská ul. 20. 6. 2009Tak takto nám znečisťujú životné prostredie niektorí nezodpovední obyvatelia rodinných domov na Novej ulici v Betliari.
Toto, čo vidíte na fotografiách (kto má chuť, môže si zábery zväčšiť kliknutím na fotky), už niekoľko rokov vypúšťajú zo svojich septikov – neseptikov do kanála obecnej dažďovej kanalizácie na Polomskej ulici.
Dokážete si predstaviť otrasný zápach, ktorý tieto splašky produkujú a ktorý obyvateľom západnej časti Polomskej ulice značne znepríjemňuje život? Hlavne počas letných horúcich mesiacov a v čase nízkeho atmosférického tlaku je to neznesiteľné.
Oknami do ulice sa vôbec nedá vetrať a v lete pri otvorených dverách vchádza zápach aj do domov a dvíha ich obyvateľom žalúdky, čo je vrcholne nepríjemné hlavne pri jedle.
Napriek minuloročnému písomnému upozorneniu obyvateľov Novej ulice zo strany starostu obce, aj tohto roku pokračuje táto nehygienická činnosť ďalej bez akejkoľvek zmeny.
Betliar, Polomská ul. 20. júna 2009S problémom sme sa obrátili písomne na Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave, kam nás odporučil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave, ktorý je vraj len poradným orgánom. Na úradné konanie v tejto veci si musíme počkať.
Podobné problémy s neznesiteľným zápachom má betliarsky park, ktorý je zapísaný vo svetovom zozname historických parkov a záhrad evidovaných UNESCO-m a spolu s ním aj betliarsky kaštieľ, nositeľ európskej ceny Europa Nostra.
Tam zaváňa miestna čistiareň odpadových vôd, ktorá kapacitne nestačí, keďže pôvodne bola dimenzovaná len pre múzeum. Dnes je na ňu napojený aj blízky penzión s reštauráciou. Príjemná prechádzka v nádhernom parku sa takto často mení na nepríjemný zážitok so zápachom fekálií.
Nech žije turistický ruch !
Edita Kušnierová
 
Súvisiace články: Konferencia o turizme v Rožňave
 
Betliar, Polomská ul. 20. 6. 2009 (2)Betliar, Polomská ul. 20. 6. 2009 (3)Betliar, Polomská ul. 20. 6. 20094 ks 1178Betliar,Polomská ul. 20. 6. 2009

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery