Tretí najstarší bude “bývať“ v Rožňave

Milovníci starých áut si už čoskoro zgustnú pohľadom na dve úžitkové vozidlá, vďaka ktorým sa v minulých storočiach prepravovali ťažké náklady a upravovali cestné povrchy. Návštevníci Baníckeho múzea tak v budúcnosti uvidia technické unikáty ako parný nákladný automobil Škoda Sentinel a pätnásťtonový parný valec, ktorý je zároveň tretím najstarším na svete.

Škoda Sentinel
Škoda Sentinel

Parný nákladný automobil sa do Rožňavy vrátil po 16-tich rokoch. Do zbierok Baníckeho múzea v Rožňave sa dostal v roku 1959. Od roku 1999 až do dneška bol zapožičaný a vystavený ako súčasť stálej expozície Slovenského technického múzea – Múzea dopravy Bratislava. Vyrábať sa začal v rokoch 1924 až 1932.
 
“Keďže sa jeho výrobný štítok nezachoval, nevieme určiť presný rok jeho výroby,“ uviedla kurátorka výstavy Petronela Potoczká a pokračuje: “Tento automobil sa osvedčil v ťažkom teréne, preto závod Škoda odkúpil na výrobu Sentinelu licenciu od Angličanov a automobily sa
začali vyrábať v Škodových závodoch v Plzni. V bývalom Československu sa dodnes zachovali tri exempláre tohto vozidla. Dve vozidlá v Českej republike a na Slovensku práve Sentinel z Rožňavy. Zároveň ide o jediný zachovaný sklápač. Jeho priemerná rýchlosť činila 15 km/h a hmotnosť prepravovaného nákladu mohla byť až 5-6 ton.“
parný valec
parný valec

Spolu so Sentinelom bude súčasťou stálej expozície ďalší “starček“, 15-tonový parný valec, vyrobený v roku 1883 v Anglicku. Objednala si ho francúzska firma, o čom hlása zachovalý podnikový štítok majiteľa vozidla. Ako valec takzvaného anglického typu slúžil na úpravu štrkových cestných povrchov, a pred slova “najstarší na svete“, si dáva číslovku tretí. “Prenos oboch exponátov bol nesmierne náročný, o čom svedčí najmä samotná hmotnosť. Ako prvé nasledovalo zloženie strechy. Parný valec tak za pomoci žeriava a štyroch reťazí preniesli na pripravenú betónovú platňu prístavby galérie pokrytú netkanou geotextíliou, hydroizoláciou a finálnou pokrývkou drevoštiepkovými OSB doskami,“ vysvetľuje P. Potoczká.
Podľa nej tak 15-tonový kolos, spolu s parným nákladným Sentinelom, po dlhom čase zaujal dôstojné miesto v expozícií Baníckeho múzea. Priestory stálej expozície Baníckeho múzea na Šafárikovej ulici sú od novembra minulého roku pre rekonštrukciu uzavreté. Podľa oznamu riaditeľstva múzea je predpokladaný termín ukončenia prác koniec tohtoročného októbra. Dátum otvorenia samotnej zrekonštruovanej expozície múzea je zatiaľ neznámy.

Foto: veteran.auto.cz, banmuz.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery