Takmer všetci chcú byť opäť poslancami

V nedeľu 21. septembra uplynul termín na podanie kandidátnych listín pre tohtoročné komunálne voľby. Uskutočnia sa v sobotu 15. novembra.
V Rožňave je pre ďalšie volebné obdobie schválený 13-členný poslanecký zbor namiesto doterajšieho 17-členného. Zo súčasných poslancov sa o znovuzvolenie uchádzajú 13-ti.
Štyria sa rozhodli poslanecký mandát neobhajovať – Radoslav Kovács (nez.), ktorý presadzoval zníženie počtu poslancov, Dušan Pollák (nez.), Erika Sazabadosová (nez.) a Gabriel Borzy (SMK).
V prvom volebnom obvode kandiduje zástupca primátora Peter Marko na kandidátnej listine strany Most-Híd (predtým OKS).
Poslancami chcú byť  tiež Zoltán Beke (nez.), Ján Lach (Most-Híd), František Focko (SDS, predtým Smer-SD), Dionýz Kemény (TIP, predtým nez.), Ľudovít Kossuth (nez.) a Ivan Kuhn (OKS), ktorý kandiduje aj na post primátora.
V druhom volebnom obvode sa o post poslanca uchádza Pavol Burdiga (Most-Híd), opätovne kandidujúci na post primátora.
Ďalšími kandidátmi sú Matúš Bischof (OKS), Peter Džačár (nez., predtým HZDS-ĽS), Karol Kováč (nez.), Arpád Laco (SMK), Cyril Motyka (Most-Híd) a Roman Ocelník (nez.), ktorý ohlasoval odchod.

Burdigu môžu podporiť Smer a SMK

Strana maďarskej komunity (SMK) ani vládna strana Smer – sociálna demokracia kandidáta na primátora okresného mesta nenominovali.
SMK nominovala len 5 kandidátov na poslancov. Jeden z nich – Attila Kelécsényi, sa rozhodol nekandidovať. Nesúhlasil s podporou miestnej organizácie SMK súčasnému primátorovi.
Strana Smer-SD nominovala osem a Most-Híd sedem kandidátov na poslancov, vrátane P. Burdigu, obhajujúceho post primátora.

Zákon zverejňovanie neupravuje

Zapisovatelia niektorých volebných komisií ochotne poskytli médiám zoznamy kandidátov hneď po uzávierke. O kandidátoch na primátora podrobne informovali napríklad v Košiciach.
V Rožňave na naše otázky zapisovateľka Helena Šujanská nereagovala. Informácie o kandidátoch na primátora poskytla až po telefonickej urgencii. Mená neuviedla, zistili sme ich sami.
Medzitým už zasadla mestská volebná komisia. Jej predsedníčka Erika Demeterová v pondelok zverejnila mená kandidátov na primátora aj poslancov.
„Kandidátne listiny  preberali zapisovatelia za účelom ich predloženia na prvé zasadnutie miestnych volebných komisií,“ uviedla pre infoRoznava.sk Eva Chmelová z ministerstva vnútra.
„Pokiaľ ide o to, či zapisovatelia môžu, alebo nemôžu zverejňovať mená nezaregistrovaných kandidátov, toto zákon ani ministerstvo vnútra neupravuje,“ konštatovala na margo rozdielneho postupu zapisovateľov.
Zapisovatelia podľa nej plnia funkciu odborného poradcu volebnej komisie. „Iné úlohy zapisovateľ zo zákona neplní. Toto sú dôvody, prečo niektorí zapisovatelia váhali poskytnúť informácie,“ vysvetlila.

Správnych kandidátov pomáhajú vybrať neziskovky

Internetová kampaň Správnikandidáti.sk ponúka prehľadný a rýchly návod, ako sa oboznámiť s prioritami kandidátov a lepšie sa rozhodnúť.
Odborný tím kampane pripravil sériu deviatich opatrení, ktorých presadenie by malo prispieť k vyriešeniu chronických problémov samospráv.
Dlhodobo k nim patrí nedostatočné informovanie verejnosti o obstarávaniach, obsadzovaní pracovných miest, hospodárení a rozhodovaní samosprávy, ale aj zneužívanie mestských či obecných médií na politický boj alebo vytváranie prekážok občanom, ktorí sa chcú aktívne zapájať do diania vo svojom meste či obci.
Dokument – Voľby primátora mesta / Volebný obvod c. 1 / Volebný obvod c. 2

Anketa

[yop_poll id=“9″]
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery