Strácame sa z mapy

Ani policajný škandál s výbušninami v lietadle smerujúcom do Írska nezabráni Slovensku na jeho nezvratnej ceste k neviditeľnosti. Strácame sa z mapy sveta, mizneme z povedomia vyspelých demokracií, prepadávame sa do šede plytkosti a nezaujímavosti. Realizujeme štátnu politiku, ktorá zahraničie nudí, topíme sa v medzinárodných vzťahoch, ktorým nerozumieme. 
Nevýrazný prezident, vypĺznutá vláda, nevyvážená ekonomika, kde nič – tu nič. Ešte aj zúfalý marketingový ťah s dokončením filmu Jánošík – pravdivá história, sa mení v nepodarenú karikatúru našej kultúrnej a spoločenskej biedy.
Ak toto má byť obraz slovenského historického hrdinu, nášho legendárneho zbojníka, tak nám potom pánboh pomáhaj! Ak toto má byť umenie, tak je s nami amen! Ak toto má byť zábava, tak sme v keli! Celebrity, ktoré násilne kreujeme z bezvýznamných televíznych moderátorských figurín a z dosluhujúcich hercov, či aktérov nášho neduživého šoubiznisu, by už boli na smiech aj v Severnej Kórei.
Po vstupe do EÚ, šengenu a eurozóny sa možno paradoxne no nezadržateľne meníme na európsku stodolu. Provinciou sme už boli, stávame sa zabudnutým humnom, aj keď natrieskaným automobilmi. V týchto dňoch nám to jasne spočítali Švédi. Oznámili, že čoskoro stiahnu z Bratislavy svoju ambasádu. Zrušenie veľvyslanectva Švédskeho kráľovstva na Slovensku a jeho otvorenie v Albánsku, Kosove a Moldavsku zrozumiteľne naznačuje, kam sa významom a medzinárodným postavením Slovensko zaraďuje – na okraj európskej periférie.
V očiach najmocnejšej škandinávskej krajiny, desaťmiliónového Švédska, ktoré predstavuje silný a vyspelý štát v celoeurópskom kontexte, celkom určite. V očiach sveta už na periférii sme. Nič na tom nemení argument, že sme malá krajina a Švédi iba prehodnocujú svoje zahraničnopolitické priority. Malé je aj Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, Albánsko, Dánsko, či Srbsko. A že rovnaký postup zvolili Švédi aj v prípade Slovinska a Bulharska? Je to len slabý dôvod na útechu.
Strata geopolitického významu je proces, zohľadňujúci viacero kritérií, medzi ktorými dominuje politická a kultúrna vyspelosť danej krajiny. V stredoeurópskom priestore sme sa jednoducho stratili v rakúskom, českom, aj Poľskom tieni. A to už nie je len o marketingu zviditeľňovania, to je žiaľ o politike. Aspoň že si to uvedomujeme a náš rezort zahraničia vyjadril nad švédskym rozhodnutím ľútosť. Nuž, možno je to začiatok procesu sebareflexie, nevyhnutnej ak sa nechceme načisto vytratiť z európskej mapy.
Tibor Ičo
Ilustračné foto: stock.xchng
 
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery