Spomíname na zosnulých

Návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych, spomienky na tých, čo už nie sú medzi nami, charakterizujú každoročne prvé novembrové dni. Pre veriacich kresťanov sú to aj dni modlitieb za duše zosnulých. Sviečky na cintorínoch i v domácnostiach sa zapaľujú na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva.
Katolícka cirkev v prvý novembrový deň slávi prikázaný Sviatok všetkých svätých, na ktorý nadväzuje 2. novembra Spomienka na všetkých verných zosnulých, známa ako Dušičky. Od roku 1994 je v Slovenskej republike 1. november dňom pracovného pokoja.
V  tento deň si veriaci spolu s kňazmi počas omší pripomínajú svätých, ktorí viedli pravý kresťanský život, milovali Boha a žili pre iných. Sviatok je pre veriacich kresťanov spojený s nádejou na vzkriesenie a večný život. Kňazi zdôrazňujú, že prvé novembrové dni majú ľuďom pripomenúť, aby lepšie žili, vážili si dar života a plnšie ho prežívali.
Aj v Rožňave studené a upršané počasie spôsobilo, že na cintoríne neboli tak veľké davy ľudí, ako po uplynulé roky, keď boli chodníky cintorína nimi takmer upchaté a pred vstupom musela dopravu riadiť polícia. Pietnu atmosféru okrem slzavého počasia dotvárala smútočná hudba.
Foto & Video: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery