Som vzorný psíčkar…

… zbieram hovienka do sáčkov. Aj na svoje topánky. Nuž, čo už, nemôžem od každého chcieť, aby bol uvedomelejší ako dav. Tak idem pekne domov, za mnou sa vinie smrad, a ja rozmýšľam, ako by sa to dalo urobiť, aby sa namiesto výhovoriek začali všetci psíčkari správať tak, ako sa patrí.
Možno taký stručný list niekoho z nich osloví, to by mohol byť prvý krok. Takže tu je:
Milý psíčkar, ktorý nezbieraš výkaly po svojom miláčikovi!
Aký máš na to dôvod, že to nerobíš?
Jasné, prvá výhovorka je – a prečo to mám robiť, veď platím dane a mesto mi za ne nič nedá.
Nie je to úplne pravda. Každý majiteľ psa po zaplatení dane si môže ísť vyzdvihnúť 100 ks jednorázových rukavíc. Všetci vieme, že 100 kusov je málo – keď sa pes vykadí hoci len raz za deň, tak nám treba o 265 sáčkov ročne viac.
Ja som ešte nebola ani raz po sáčky a dokonca som ani raz na tento účel sáčky nekúpila. Veď uznaj, milý psíčkar, napíšem to tak po slovensky – podľa mňa je trošku hlúpe kupovať sáčky na hovno.
Každý deň chodíme do obchodu, tam si nabalíme rožky, ovocie, zeleninu, salámu… a vždy do igelitových sáčkov. My doma pravidelne tieto sáčky odkladáme a máme zásobu sáčkov celý rok. Takže výhovorka, že nie sú sáčky, je smiešna.
Nie sú smetné koše.
Je síce pravda, že smetných košov, ktoré sú špeciálne na tento účel, je v meste ešte stále ako šafranu, ale zopár ich už je. A okrem toho máme takmer všade smetné koše na zmesový odpad, kam môžeš vyhodiť aj tento „poklad“.
Vraj zbierať výkaly do sáčkov je neekologické.
Súhlasím. Ale o čo lepšie je vystavovať malé deti na sídliskách nebezpečenstvu, že si do niečoho sadnú, chytia to alebo nebodaj ochutnajú (čo pri malých deťoch nie je nič výnimočné)? A niektorí chlpáči vedia veru vyprodukovať poriadnu porciu prekvapenia!
Prečo nemyslíš na tých malých ľudkov, ktorí objavujú svet? To si až taký netolerantný voči ostatným?
Vraj je to nechutné.
Tak po prvé – keď nedokážeš po svojom psovi upratať, tak si ani psa nezaslúžiš. Po druhé – keby si býval v dome, tak by si nechal výkaly povaľovať sa po svojom dvore a stúpal by si do nich? To ti vôbec nedochádza, že sídlisko je vlastne náš spoločný dvor?
A keď ťa žiadny z týchto argumentov nepresvedčil, čo tak zobrať svojho miláčika rýchlo na pole, kým nestihne urobiť svoju veľkú potrebu, a jednoducho ho nechať vykakať sa tam? Tam nebudeš musieť tento bioodpad zbierať a nikto sa na teba hnevať nebude.
Takže Ťa týmto listom prosím, skús sa zamyslieť. Nad sebou a nad… veď vieš.
Stále všetci nariekame, ako na nič nie sú peniaze. Ale tento problém je z kategórie tých, ktoré sa dajú riešiť bez peňazí. Stačí k tomu „len“ ochota a tolerancia.
S pozdravom, majiteľka jedného zo psíkov (Nelly),
Tímea Bagačková Zollerová
P.S. – Budem nosiť vo vrecku sáčky navyše, ak ma nabudúce stretneš, počítaj s tým, že Ti nejaký strčím do ruky, keď sa Tvoj psík bude hŕbiť…
Autorka vyštudovala Školu knihovníckych a informačných štúdií, v súčasnosti podniká v oblasti doučovania angličtiny    
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery