Skoro ako Šírava…

Panoráma… povedal ktosi za mojim chrbtom, keď som fotil ďalší záber plážového kúpaliska v Tornali. 
Bolo tam podľa prevádzkovateľa odhadom asi tak 2 až 3 tisíc ľudí, ale veľká vodná plocha vyzerala aj tak skoro prázdna.
Evidenčné čísla áut boli zďaleka, nielen zo Slovenska. Jeden vychytralec, ktorý vraj miluje prírodu, si to zamieril rovno pod strom pár metrov od brehu (na snímke).
Ako vysvetľoval personálu, on to tam voľakedy pomáhal budovať. Ešteže nevošiel s džípom rovno do vody. Príjemnú, no dôraznú pani z personálu nepresvedčil a musel preparkovať.
AutoJeho „argument“, že na neďalekom parkovisku bude horúco aj pre jeho tátoša, mu bol prd platný.
A horúco veruže bolo, našťastie stromy, obopínajúce vodnú plochu, vytvárali záchranný tieň pre každého, kto o to stál.  
Mnohí sa však dokázali „grilovať“ na priamom Slnku celé hodiny. Možno si spomenú na svoju kožu neskôr a tým nemyslím práve len dnešný večer.
Riziká ľudských kolektorov počas obedňajšej slnečnej extázy sú všeobecne a dávno známe. Je však jasné, že pri vode to tak nikto z nás necíti.
Plážové kúpalisko v Tornali s minerálnou vodou a rozlohou 15 tis. m2 je navyše ako staršia dáma. Pokojne pôvabné, ale takmer s pôvodným vybavením z dávnych čias. 
Chcelo by to tam vynoviť takpovediac od podlahy, ale zámer investora, ktorý postavil aj vodný svet AquaCity Poprad, je zatiaľ len na papieri a s veľkým otáznikom, ba možno už len s bodkou.
Kúpalisko 17A tak je na domácich, čo s inak príjemným areálom, poskytujúcim okrem plážového kúpaliska aj bazén, stravovacie a hygienické zariadenia. A tiež  ubytovanie v kempe, pamätajúcom trabanty, či wartburgy.
Jedno je isté, potenciál plážového kúpaliska v Tornali je ohromný, no bez investora naďalej ostane jeho sprítomnenie v čase modernizáciou len predstavou, či želaním.
Aj keď sa oficiálne o siedmej večer všetko končí – plavčíci, zdravotníci, atď., kúpanie na vlastnú zodpovednosť pokračuje do neskorých večerných hodín. „Kúpu sa tu večer najmä partie mladých ľudí a milovníci kúpania bez plaviek,“ povedala nám pani z personálu.
Po celý čas, teda aj v noci, je areál pod dozorom strážcov, takže v prípade potreby zalarmujú políciu, alebo zdravotníkov. „Nič sa tu dosiaľ také neprihodilo, kvôli čomu by sme museli zasahovať. Je tu aj večer veľmi príjemne, voda je fantastická,“ dodala s úsmevom.
Morské oko 0Plážové kúpalisko, ktoré sa prevádzkuje od roku 1969 a má asi dvojmetrovú maximálnu hĺbku, sa napĺňa z Morského oka (na snímke) a zo samotného vrtu minerálnej vody z hĺbky 155 m.
Podľa laboratórnych rozborov ide o prírodnú mineralizovanú hydrouhličitanovú, vápnikovo-horčíkovú a uhličitú vodu.
 
Plážové kúpalisko Tornaľa 8:00 – 23:00 – Cenník služieb
Text, foto a video: Belo Hefler
 
Kúpalisko 7Kúpalisko 9Kúpalisko 2Kúpalisko 3Panoráma 1Panoráma 2Morské oko 1Morské oko 2Kúpalisko 1BazénKúpalisko 12Kúpalisko 10Kemp 2KempKúpalisko 13Kúpalisko 14Kúpalisko 1Kúpalisko 3Kúpalisko 8Kúpalisko 11Kúpalisko 18Kúpalisko 6Kúpalisko 15Kúpalisko 16Kúpalisko 4Panorama 2FotoBlog 3FotoBlog 2
 
 
 
 
 

 
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery