Siderit v koncoch. Zamestancov zachránia Hornonitrianske bane

SideritSiderit, s r. o. Nižná Slaná má vážne existenčné problémy. Zamestnancov spoločnosti Siderit, a.s. možno prevezme firma Hornonitrianske bane, a.s.
“Hornonitrianske bane opakovane prejavujú záujem o zamestnanie baníkov, ktorí momentálne pracujú v Siderite,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.
“Hornonitrianske bane sú dokonca ochotné zamestnať aj pracovníkov, ktorí pôsobia v Siderite na povrchu a sú ochotní ísť do podzemia,“ doplnil pre minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Nepracujú už druhý mesiac
Baníci v Siderite nepracujú takmer dva mesiace. Dôvodom je prerušenie dodávky zemného plynu. Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) totiž začiatkom septembra tohto roku takto reagoval na neustále porušovanie zmluvných podmienok. 600 ľudí žije v neistote. Beznádejnú situáciu znásobuje aj fakt, že v Siderite pracujú cele rodiny, ktoré by takto prišli o jediný zdroj príjmov.
Je koniec?
Minister Jahnátek zatiaľ nevedel povedať, či firma Siderit skončí svoju činnosť. „Oficiálne to ešte nevieme, ale sú veľké indície, že Siderit nebude pokračovať vo svojej činnosti,“ podotkol Jahnátek.
Vyplatenie ušlej mzdy
„Budeme podporovať vyplatenie ušlej mzdy zamestnancom a potom si bude štát kryť svoju pohľadávku,“ uzavrel Jahnátek.
Dotácie nepomohli
Vláda schválila pre firmu Siderit na zefektívnenie výroby štátnu dotáciu vo výške 183 mil. Sk (6,074 mil. €). Doteraz pritom rezort hospodárstva poskytol spoločnosti stimuly za vyše 50 mil. Sk (1,66 mil. €). Ministerstvo hospodárstva bude teraz podľa slov Jahnátka hľadať cestu ako získať naspäť poskytnuté prostriedky.
Martin Kuchár ml.

Súvisiace články:

SIDERIT Nižná Slaná – tichý koniec?

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery