Sanguis, haima, proste krv

DSCF0607Ľudská krv je kvapalné tkanivo a jednou z jej hlavných funkcií je transport kyslíka po tele. Zásobuje tkanivá živinami, rozvádza hormóny, odvádza odpadové produkty a obsahuje rôzne zložky imunitného systému, ktoré chránia telo pred infekciou. Priemerný ľudský organizmus obsahuje asi 4 až 6 litrov krvi, čo je asi 8 % telesnej hmotnosti.
Darovanie krvi prispieva k regenerácii organizmu, pretože jej náhly úbytok „vyprovokuje“ organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek. Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie ako nedarci a hovoria tiež o celkovom „omladnutí“. U mužov môže darovanie krvi zredukovať riziko srdcových chorôb.
Toľko na pripomenutie z Wikipédie.
V komplexe rožňavskej Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory je mnohým dobre známy priestor, ktorý – trochu odľahčene povedané, má blízko k twillight téme. Hematologickú ambulanciu na nultom poschodí vedie lekárka Jarmila Balušíková. Jej tandem tvoria zdravotné sestry Katarína Slížová a Ružena Banyková. Dvakrát do týždňa, v utorok a štvrtok vždy od 7. do 8. hodiny, majú čas vyhradený pre darcov krvi.
Dnes sú odkázaní len na dobrovoľných darcov, teda takých, ktorí za to nedostanú zaplatené, ako tomu bolo v nie tak dávnych časoch. Bezpríspevkové darovanie krvi je u nás oceňované Slovenským červeným krížom, ktorý udeľuje Plakety prof. MUDr. J. Janského a Plaketu prof. MUDr. Jána Kňazovického.
Čo vás čaká, keď sa rozhodnete darovať krv?
Každý darca po príchode do ambulancie musí najprv vyplniť dotazník, kde jednoduchými odpoveďami „áno – nie“ zodpovie presne stanovené otázky. Následne mu odoberú krv na vstupné vyšetrenie krvného obrazu.
„Sú presne určené referenčné hodnoty pre mužov a pre ženy. Pokiaľ darca v týchto hodnotách vyhovuje, vezmeme mu veľký odber. Skontrolujeme mu telesnú teplotu, tlak, pulz a pokiaľ je to nevyhnutné aj iné veci, a potom ide do odberového boxu, kde mu odoberieme 450 ml krvi,“ vysvetlila nám postup doktorka Balušíková.
Po odbere sa u každého darcu ešte vyšetria pečeňové testy a taktiež ochorenia, ktoré môžu byť prenosné krvou ako napr. vírusové hepatitídy typu B a C. Až keď sú tieto vyšetrenia negatívne, je odobratá krv uvoľnená na liečebné účely.
Samotný odber krvi trvá len pár minút, vyplnenie dotazníka a prvotný odber na vyšetrenie krvného obrazu taktiež. Darca potom pri odbere leží v špeciálnej miestnosti spolu s ďalšími darcami a pod neustálym dohľadom personálu. Spravidla to celé aj s čakaním nezaberie ani hodinku času.
Pre tých, ktorí majú fóbie z injekcií, lekárka s úsmevom odkazuje: „Je to sekundová záležitosť, možno kým sa napichne žila, trošku to šípne, ale potom už tú ihlu v žile darca necíti.“ Pokiaľ sa po odbere vyskytne drobná obehová reakcia, najmä u novodarcov alebo u tých, ktorí sú trošku vyplašení, darca si tam môže poležať. „Optimálne je, keď na prvý odber príde partia ľudí, teda že nepríde darca sám, potom aj tá psychika funguje.“
„Niekedy sa tradovalo, že odber sa musí robiť na lačno, ale teraz každého upozorňujeme, aby na lačno neprišiel,“ vysvetlila ďalej doktorka Balušíková. Darca by mal byť pred odberom dostatočne odpočinutý a hydratovaný. „Ráno si môže kľudne dopriať ľahké raňajky, nie však mastné, pretože mastná krv sa nedá potom ďalej spracovávať.“ Pred odberom by darca nemal fajčiť.
„Je to celkom iná klientela, ktorá chodí darovať krv než ako to bolo pred 15-timi rokmi. Prevažujú mladší ľudia. Sú tu aj takí, ktorí už majú zlaté Janského plakety, teda 40 a viacnásobní darcovia krvi,“ opísala aktuálny stav darcov. V databáze majú aktuálne dve až tri tisícky darcov z celého okresu, možno aj viac, ale ako uviedla, pre nich sú zaujímaví tí, ktorí krv prídu darovať. Odbery sa môžu robiť každé tri mesiace, u žien by to však mali byť max. tri odbery do roka.
„Ročne máme okolo 1800 odberov, na ktorých sa podieľa zhruba 800 až 900 darcov. Ročne nám pribudne asi 200 nových,“ uviedla ďalej. Za rok tak odoberú približne 900 litrov krvi. To však nestačí. „Ide nám o to, aby sme mali širší záber, aby sa sem dostali noví darcovia, pretože máme prirodzený úbytok. Rožňavský región nie je známy veľkou zamestnanosťou, takže migrácia darcov je veľká, mnohí odchádzajú za prácou do zahraničia.“
Je pre nich pomerne ťažké obrátiť sa na nejakého veľkého zamestnávateľa, keďže okrem vojenského útvaru tu v podstate nefunguje nič iné. „S nimi máme veľmi dobrú spoluprácu, sú veľkým zdrojom zravých ľudí. Snažíme sa apelovať aj na príbuzných hospitalizovaných pacientov, ktorí dostanú krv, aby sa vrátili k nám na transfúzku a pomohli nahradiť to, čo ten pacient dostane.“ 
Ako ďalej uviedla, teraz je väčšia spotreba krvi, ako bola dva-tri roky dozadu. „Sem-tam niečo samozrejme predáme do okolitých nemocníc, ale to je v rámci toho, že môže byť akútny výpadok tej ktorej krvnej skupiny, čo sa stáva aj u nás. V podstate sme sebestační, len by sme potrebovali mať širší okruh ľudí, na ktorých sa v prípade potreby vieme obrátiť.“
Odobratá krv sa používa nielen pri operáciách, či úrazoch ale predovšetkým pre chronických pacientov, ktorí majú chudokrvnosť a v určitej fáze ochorenia sú odkázaní na podanie krvi.
Prišli aby pomohli iným
V odberovom boxe je to na pohľad ako v úli, darcovia sa tam postupne striedajú na štyroch posteliach. Zohratý personál však vytvára pokojnú atmosféru. Pozitívna energia, ktorú je tu takmer hmatateľná, je akoby bonusom navyše.
„Som tu šiestykrát, začal som s tým ešte počas základnej vojenskej služby pred niekoľkými rokmi. Tam sme to mali ako také odreagovanie. Bol som vtedy dvakrát a zapáčilo sa mi to, takže som začal chodiť,“ zveril sa Jaroslav (vojak z povolania, 30 r.).
„Brat začal chodiť a spýtal sa ma, či nejdem aj ja, tak som prišiel a som tu už šiestykrát. Personál je tu výborný,“ vychrlil Matej (študent, 19 r.) „Chcem pomôcť a verím, že to niekomu pomôže.“
„Som tu už tridsiatykrát,“ odpovedala na otázku skromne Martina (predavačka, 33 r.). Prvýkrát darovala krv vlastnému otcovi a už pritom ostala. Krv chodí darovať pravidelne, berie to už ako samozrejmosť. „Netreba sa báť ničoho, to nebolí,“ odkázala váhajúcim.
Čo ju sem doviedlo už tretíkrát, odpovedala aj Andrea (študentka, 19 r.) „Snaha pomáhať. Dozvedela som sa o tom minulý rok na internete počas Valentínskej kvapky krvi.“
Medzi čakajúcimi sme zastihli aj praktikanta Ondreja (18 r.), študenta zdravotníckej školy, ktorý prišiel darovať krv prvýkrát. Na otázku, či má obavu, s úsmevom odpovedal: „Tak trošku mám, neviem, či to bude bolieť, ale som zdravotný pracovník, zvládnem  to.“
A vy?
Celoslovenská kampaň Valentínska kvapka krvi je zameraná na oslovovanie darcov krvi hlavne z radov mladých ľudí. Jej 18.ročník prebehne od 14. februára do 21. marca.
Aktualizované 11. 2. 2013 –
Akútny nedostatok krvných skupín
Slovenský Červený kríž a HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave žiadajú všetkých ľudí s krvnou skupinou 0 + , 0 – , A +, A- , aby prišli darovať svoju krv a prispeli tak k záchrane životov.
Odberné dni: utorok a štvrtok o 7.00 hod. na odd. HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave.
Foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články:
V nemocnici bude teplejšie
Nemocnica má nového šéfa

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery