Ruka Rožňavčana sa dotkla aj Oscara

Poslanci schválili na ostatnom zasadnutí nájomnú zmluvu o podnikaní v priemyselnej zóne so spoločnosťou Ekoplastika Rožňava.

„Zaviazali sme však spoločnosť, aby ešte predložila účtovnú uzávierku. Chceli by sme vidieť, ako hospodária“, uviedol pre TASR rožňavský primátor Vladislav Laciak (Smer-SD).
Spoločnosť Ekoplastika po podpise zmluvy plánuje cez svojho partnera s know-how technológiou investovať do podniku na spracovanie plastov, ktorý bude zároveň vyrábať elektrickú energiu, viac ako 17 miliónov eur a zamestnať okolo 50 ľudí.
Priemyselný park, ktorý začali budovať v hnedej zóne bývalých železorudných baní v novembri 2008 so štátnymi dotáciami vo výške okolo sedem miliónov eur, by mal byť skolaudovaný do konca mája. Prvý investor by v ňom mal spustiť prevádzku najneskôr do dvoch rokov.
Ďalšími investormi, ktorí postupne zamestnajú ďalších 200 ľudí, by mali byť bratislavská spoločnosť Celtex, výrobca hygienických potrieb, a holandská nábytkárska spoločnosť VDS Stalen Meublen. Nájomnú zmluvu o podnikaní v priemyselnej zóne s firmou Celtex plánuje primátor predložiť na schválenie MsZ už v apríli.
Cenu primátora si na dnešnom zasadnutí MsZ v Rožňave prevzala zrakovo postihnutá slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Henrieta Farkašová (na úvodnej fotke), ktorá na X. zimnej paralympiáde v krajine javorového listu získala pre Slovensko tri zlaté a jednu striebornú medailu. Táto 23-ročná Rožňavčanka sa tak spolu s Jakubom Krakom stali najúspešnejšími slovenskými paralympionikmi v histórii.
„Veľakrát si myslíme, že sme v Rožňave malí, nemusíme byť až tak zbytočne skromní. Ruka Rožňavčana sa dotkla aj Oscara, pretože pán Kadár pochádzal z Rožňavy a máme tú ďalšiu Rožňavčanku, ktorá má tri zlaté olympijské medaily v paralympijskom športe. Nie je veľa takých miest, ktoré sa môže týmto pochváliť“, uviedol s hrdosťou primátor Laciak.
Zvukový záznam: Laciak o oceneni zlatej paralymionicky
Podľa vzoru mesta Martin aj Rožňava plánuje zaviesť do praxe balík protikorupčných opatrení. Na dnešnom zasadnutí MsZ poslanci jednomyseľne schválili projekt, ktorým chce mesto realizovať a zavádzať do praxe komplexný balík protikorupčných opatrení. Podľa Laciaka sa tak zvýši nielen prehľadnosť procesov rozhodovania samosprávy, ale aj informovanosť občanov mesta a zároveň sa zníži potenciálny priestor pre vznik korupcie.
V prvej fáze projektu pôjde o audit jednotlivých politík, čiže zistenie problematických oblastí náchylných na vznik korupcie. V druhej fáze by mali byť spracované konkrétne návrhy, ktoré sa nakoniec spolu s tréningom predstaviteľov samosprávy majú implementovať v praxi. Či to bude v spolupráci s mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS), ktorá projekt predstavila (na fotke Ivan Rončák), bude známe až po verejnom obstarávaní.
Foto & Video: Inforoznava.sk / Michal Valaštek
 
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery