Rožňavská situácia vol. 2

V sále mal prebehnúť súboj Titanov. Exkluzivita bodu Riešenie nepriaznivej finančnej situácie nabádala na bohatierske vytasenie sa s plánmi, ako von z terajšej mizérie. Čakal sa brainstorming vo sfére inšpiratívnych nápadov a riešení, dúfalo sa v sebavedomé powerpointové prezentácie a v zbesilé preteky v sprehľadňovaní personálnych a finančných tokov.
A….nič. Ani nápady, ani ich nositelia sa neunúvali.
Na to, čo ostatné dva roky produkuje drvivá väčšina našich zástupcov, ešte poriadne politologické pojmoslovie nevymysleli. A načo by aj vymýšľali, keď si úplne vystačíme s krčmovou hantírkou a bohapustou irónou a sarkazmom, ktoré si tí chudobnejší duchom mýlia s nenávisťou či dokonca so závisťou…
A pritom je to celé také jednoduché:
Primátor sa ako slepé kura k zrnu dostal k nápadu hodiť pod nohy najsamväčšieho gemerského samaritána poleno jak drúk. A keďže len úplný tupec by po všetkých tých nezhodách pri delení lupu nevyužil šancu dovliecť sem protikorupčný balíček z TIS-u, nebol dôvod váhať.
Predpoklad je zjavný: „veďviemekto“ sa stane primátorom/primátorkou a v takom prípade sa mu/jej bude o niečo ťažšie vysvetľovať, prečo toto a prečo tamto, keď to nebude v súlade s prijatým protikorupčným balíčkom. To „o niečo“ je samozrejme dané kvalitou prijatého balíčka, resp. jeho levelom. Ten bude zase schvaľovať súčasná poslanecká aristokracia, čo s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou znamená, že sa ešte smiechu nezdržíme.
Navyše, asi tak šesť metrov a dvanásť minút pred vyhlásením nútenej správy, ktorá bude mesto čo nevidieť sprevádzať nejaké to volebné obdobie, sa takýto transparentný figový list celkom hodí.
„Spraviť niekomu napriek“ snahou presadiť niečo dobré pre chod mesta je naozaj inšpiratívny precedens. Ešte keby sa Ústredný výbor vymáčkol a priznal, že tri a pol roka vopred vyberané odmeny boli práve za tento ťah, budem ochotný začať uvažovať o reálnosti veľkonočného mystéria zmŕtvychvstania (charakterov).
Dnešný plánovaný priamy predaj bývalého Obvodného úradu možno ale s pokojným svedomím vnímať ako výpalné, ktoré bude skôr či neskôr nutné zaplatiť za prijatie formálnych pravidiel, ktoré majú aspoň teoretickú šancu pomôcť priviesť Rožňavu späť do civilizácie.
To je tam, kde je kvalita života najposlednejšieho z posledných viac, ako čokoľvek, čo sa zrodí v temných zákutiach bilaterálnych rokovaní miestnych volených grandov s lokálnou  pseudomafiou, ktorá má s podnikaním spoločné akurát to, že tu rozvíja podnikateľský barok.
Tam, kde je na prvých troch miestach dôležitosti verejný priestor, miestna komunita a občan. Potom dlho dlho nič a až tak pokorní poslanci a úradníci hrdí na to, že môžu poslúžiť dobrej veci.
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli