Rožňavská samospráva opravuje dominantu mesta

Mesto Rožňava rekonštruuje v týchto dňoch strážnu vežu, ktorá je dominantou historického jadra a zároveň slúži ako vyhliadková veža. Návštevníci by sa do nej mohli podľa primátora Rožňavy Pavla Burdigu (Most-Híd) dostať znova v decembri.
Renesančná mestská strážna veža bola postavená na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643-1654. Viackrát upravovaná 36,5 metra vysoká veža plnila podľa radnice dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde.
dscf5371„Strecha veže bola v zlom stave. Keďže, ako sa hovorí, poriadok netreba robiť, ale udržiavať ho, bol najvyšší čas, aby sme odstránili starú krytinu a vymenili ju za novú,“ uviedol pre TASR Burdiga.
Samotná veža je podľa jeho slov v poriadku, čo dokazuje i statický posudok, ktorý si dali vypracovať, vymieňajú preto len drevenú šindľovú strechu.
Ako povedal Burdiga, využili zároveň to, že majú postavené lešenie. Opravia i omietku okolo hodín, ktorá je poškodená.
„Je to starobylá strážna veža. Myslím, že je jediná na Slovensku. Námestie máme štvorcového tvaru a veža, ktorá je v strede, slúžila ako strážna veža. Vidno z nej celé okolie. Dnes je to vyhliadková veža,“ priblížil Burdiga.
Práce by chceli podľa jeho slov dokončiť do konca novembra. „Myslím si, že od decembra by mohla byť veža opäť prístupná pre turistov,“ dodal Burdiga.
Na jej rekonštrukciu radnica získala 15.000 eur od Ministerstva kultúry SR a sumou 40.000 eur prispela z vlastného rozpočtu.
Foto: INFOROŽŇAVA, Belo Hefler

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery